reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Banki kuszą prezentami

Banki kuszą prezentami

Aby przyciągnąć nowych klientów, nie wystarcza już korzystne oprocentowanie produktów bankowych. Fachowcy od marketingu coraz częściej kuszą atrakcyjnymi prezentami. Sposobem na przyciągnięcie klienta może być… sofa albo jeep.

Los może się również uśmiechnąć do tych, którzy płacą kartami. Bardzo często konkursy, gdzie losami są pojedyncze, zarejestrowane transakcje kartami organizują Visa lub MasterCard. Czasami na taki ruch decydują się same banki. Od poniedziałku użytkownicy kart kredytowych Class&Club Raiffeisen Banku mogą wziąć udział w takiej karcianej loterii, gdzie główne nagrody to sześć Fiatów 500.Tego typu promocje mają zachęcić klientów do jak najczęstszego korzystania z karty, co dla banku oznacza przypływ dochodów z opłaty interchange pobieranej od każdej transakcji.

Pomysły na pozyskanie nowych klientów obejmują nie tylko loterie. Czasami każdy nowy klient może liczyć na drobny upominek. Na przykład w ING Banku Śląskim klienci, klienci którzy przed 15 kwietnia zarejestrują się na stronie banku, a później dostaną kredyt hipoteczny mogą liczyć na bon do sklepów IKEA o wartości 500 zł, czyli w sam raz na fotel Ektorp czy biurko Leksvik. Jeśli kogoś nie interesują meble o obco brzmiących nazwach może skorzystać z alternatywy, czyli zaciągnięcia kredytu bez prowizji. To rozwiązanie jest bardziej opłacalne niż bon z IKEI, bo można zaoszczędzić od 600 do 1600 zł za każde pożyczone 100 tys. zł.

Wspomniany wcześniej Bank Zachodni WBK tym razem rozdaje 100 zł każdemu klientowi, który zdecyduje się na założenie odświeżonego konta Wydajesz&Zarabiasz. I czyni to z pomocą znanego francuskiego aktora Gerarda Depardieu. Tę metodę stosowały już wcześniej inne banki i trzeba przyznać, że jest skuteczna. Klienci mogą czuć się przekonani, bo dostają konkretną nagrodę, a nie los na loterii, a z kolei bank za pozyskanie nowych klientów i tak musi słono zapłacić. Średni koszt pozyskania klienta, który założy rachunek, to najczęściej i tak ponad 400 zł.

Wśród instytucji finansowych, które jako element promocji wykorzystują konkursy z nagrodami, są również towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Najbardziej aktywny na tym polu jest mBank (występujący jako dystrybutor funduszy), który w ramach Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych oferuje produkty 15 TFI, w tym dwóch zagranicznych. Obecnie (do 31 marca br.) bank wspólnie z Millennium TFI prowadzi konkurs „Zainwestuj i wygraj w mBanku”. Warunki udziału w konkursie są dwa: zakup jednostek uczestnictwa jednego z oferowanych w ramach SFI funduszy z rodziny Millennium o wartości co najmniej 10 tys. zł oraz wytrwanie w inwestycji przynajmniej do 30 kwietnia br. Do wygrania są trzy nagrody pieniężne po 3000 zł, 10 po 1000 zł oraz 10 nagród rzeczowych w postaci gadżetów firmowych Millennium, o wartości do 100 zł każdy.
W tym roku, różnego rodzaju promocji i konkursów dotyczących funduszy inwestycyjnych można oczekiwać głównie z racji poprawy koniunktury giełdowej, a co za tym idzie zysków wypracowywanych przez fundusze, które są przecież najlepszym wabikiem na klientów. Po słabym roku 2009, kiedy wydatki reklamowe TFI – podliczone przez firmę Expert Monitor – wyniosły 7,3 mln zł i były o 80 proc. niższe niż rok wcześniej, w tym roku spodziewamy się, że będą one znacznie wyższe, bo TFI – mogąc pochwalić się dobrymi wynikami – z pewnością (na różne sposoby) będą chciały zainteresować swoją ofertą potencjalnych klientów.

Z nagrodami oferowanymi przez instytucje finansowe jest jednak jeden szkopuł. Trzeba je traktować jako dodatek do oferty i uważać, by nie stały się głównym motywem podjęcia decyzji o wyborze danego produktu finansowego. Może się bowiem okazać, że skuszeni wizją nowego auta czy zagranicznej wycieczki, wybierzemy coś, co jest drogie, mało funkcjonalne i gorsze niż u konkurencji.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama