REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w Polsce na tle UE i USA

Czy inflacja kiedyś odpuści?
Czy inflacja kiedyś odpuści?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wysoka inflacja może w końcu odpuścić? Dane z Polski i ze świata. 

Inflacja: Polska 

REKLAMA

Swoją uporczywość́ wciąż̇ demonstruje inflacja bazowa, która w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. w skali miesiąca i o 12,2 proc. w skali roku. Tym samym inflacja bazowa zanotowała wzrost 3-ci miesiąc z rzędu, tym razem o ponad 1 proc. w skali miesiąca. W międzyczasie, na kongresie PiS przestawione zostały pierwsze obietnice w kampanii wyborczej (w tym waloryzacja 500+), które mogą̨ kosztować́ ok. 1 proc. PKB oraz generować́ dodatkowy impuls inflacyjny. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Chociaż̇ na początku miesiąca prezes NBP mówił o możliwych podwyżkach w kolejnych miesiącach, to jednak można się spodziewać, że odczyt inflacji CPI za maj będzie wspierać́ gołębie nastawienie członków RPP i w konsekwencji doprowadzi do obniżki stóp przed wyborami – komentują eksperci VIG/C-QUADRAT TFI. 

REKLAMA

Poznaliśmy również̇ odczyt PKB za 1. kwartał 2023 r., który mimo zanotowanego spadku, okazał się̨ znacząco wyższy od oczekiwań́ rynkowych. W skali roku polska gospodarka skurczyła się̨ o 0,3 proc. podczas gdy konsensus zakładał spadek o 0,8 proc. Z kolei w skali kwartału polska gospodarka zanotowała wzrost o 3,8 proc., podczas gdy konsensus zakładał wzrost o 0,7 proc. Pierwszy miesiąc drugiego kwartału przyniósł ujemne dynamiki zarówno sprzedaży detalicznej (-7,3 proc. r/r) oraz produkcji przemysłowej (-6,4% r/r). 

Sytuacja na rynku pracy nadal pozostaje korzystna dla pracowników. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2 proc., a wynagrodzenia wzrosły o 12,1 proc. w skali roku. 

Inflacja: strefa euro 

Podobne tendencje cenowe co w Polsce, odnotowane zostały w strefie euro. Finalne dane za kwiecień́ potwierdzają̨ wzrost cen o 0,6 proc. w skali miesiąca (inflacja HICP) oraz o 1,0 proc. (inflacja bazowa HICP). Z kolei wstępne dane za maj w Niemczech sugerują̨ spadek inflacji HICP o 0,2 proc. w skali miesiąca. W strefie euro udało się̨ uniknąć́ recesji, czego nie można powiedzieć́ o samych Niemczech. PKB w strefie euro w 1. kwartale 2023 r. wzrósł o 0,1 proc. w skali kwartału oraz o 1,3 proc. w skali roku. Jednak w Niemczech dynamika kwartalna drugi raz z rzędu była ujemna (-0,5 proc. w 4. kwartale 2022 r. oraz -0,3 proc. w 1. kwartale 2023 r.), co oznacza, że nasi zachodni sąsiedzi znajdują̨ się̨ w technicznej recesji. Na początku maja Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. do 3,75 proc. Niewykluczone, że dane z niemieckiego rynku okażą̨ się̨ kluczowe dla spowolnienia procesu podwyżek stóp procentowych w strefie euro. 

Inflacja: USA 

REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych nie zostały opublikowane szacunki inflacyjne za maj. Z kolei finalne dane za kwiecień́ (PCE oraz PCE core +0,4 proc. w skali miesiąca) były niższe od obserwowanych w Europie w analogicznym okresie. Roczne dynamiki cen (PCE +4,4 proc. oraz PCE core +4,7 proc.) dalej znajdują̨ się̨ powyżej celu Fed, który podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. do 5,25 proc. Gospodarka w 1. kwartale rozwijała się̨ w tempie +1,3 proc., a w kwietniu zarówno sprzedaż̇ detaliczna, jak i produkcja przemysłowa odnotowały dodatnie dynamiki w skali miesiąca - odpowiednio 0,4 proc. oraz 0,5 proc. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane z amerykańskiego rynku pracy również̇ były dobre. Odczyty za kwiecień́ (raport ADP, zmiana zatrudnienia) były lepsze od konsensusu, a stopa bezrobocia spadła do 3,4 proc. Co prawda dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych w maju były niejednoznaczne, ale dają̨ FED-owi przestrzeń́ do dalszych podwyżek. 

Źródło: VIG/C-QUADRAT TFI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA