REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znacznie mniejsza podaż zboża na rynku krajowym

Dlaczego producenci wstrzymują się ze sprzedażą zboża?
Dlaczego producenci wstrzymują się ze sprzedażą zboża?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatni tydzień roboczy nie przyniósł większych zmian w handlu ziarnem. Rynkowa podaż znacznie spadła – poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Jak zauważono, ceny pszenicy na giełdzie w Chicago i na MATIF wzrosły w ostatnim tygodniu.

Producenci niechętni do sprzedaży zboża? 

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek newslettera Izby Zbożowo-Paszowej "wielu drobnych rolników sprzedało już zmagazynowane ziarno", a duże gospodarstwa sprzedały tyle ile musiały, by dostać opłaty i "chwilowo nie są zainteresowane dalszą sprzedażą".

REKLAMA

W ocenie IZP, ostatni tydzień roboczy na rynku krajowym "nie przyniósł większych zmian w handlu ziarnem", a rynkowa podaż ziarna "znacznie spadła".

Czy obawa suszy wpływa na mniejszą podaż zboża? 

"Rosnąca niepewność co do kondycji upraw w związku z brakiem większych opadów deszczu, szczególnie na północy kraju, a także notowana w ostatnich dniach zwyżka cen zbóż na MATIFie i wzrost cen ziarna oferowanych przez eksporterów dodatkowo usztywniły sprzedających" – przekazano.

Ceny zbóż w górę. Czekanie na lepszą okazję?  

Zgodnie z IZP, ceny pszenicy na MATIF wzrosły "do poziomu nie notowanego od 3 tygodni". W piątek 9 czerwca br. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 234,50 EUR/t i była o 4,7 proc. wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 wzrosła o 4,4 proc. i wyniosła 239,75 EUR/t.

Rosyjskie zboże ciągle w grze 

REKLAMA

Uczestnicy rynku – zdaniem Izby – koncentrowali się na braku opadów w Stanach Zjednoczonych i Europie, co wzbudziło wątpliwości co do perspektywy zbiorów. Zaznaczono jednak, iż utrzymująca się znaczna podaż eksportowa konkurencyjnej cenowo rosyjskiej pszenicy wywiera presję na ceny pszenicy w UE. Obawy o popyt ze strony importerów wzbudziły z kolei doniesienia o odwołaniu przetargu przez Tunezję w piątek – dodano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważono, ceny pszenicy rosły również na giełdzie w Chicago. W piątek 9 czerwca br. cena pszenicy SRW w kontrakcie lipcowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 231,56 USD/t i była o 1,8 proc. wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie wrześniowym 2023 wzrosła o 1,5 proc. i wyniosła 235,75 USD/t.

Stwierdzono, iż wzrost cen ma związek z obawami o brak wystarczających opadów deszczu, a także obawami o zakłócenia w eksporcie zbóż z krajów Basenu Morza Czarnego. "Wysoki rangą urzędnik ONZ ds. handlu spotkał się w Genewie z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji gdyż Moskwa ponowie grozi odejściem od umowy umożliwiającej bezpieczny eksport surowców rolnych za pośrednictwem ukraińskich portów Morza Czarnego" – przekazała Izba.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA