reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorca i pracownik u lekarza – PESEL wystarczy

Przedsiębiorca i pracownik u lekarza – PESEL wystarczy

Od 1 stycznia 2013 r. łatwiej potwierdzimy u lekarza swoje ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym swoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Trzeba będzie tylko podać swój PESEL, a placówka służby zdrowia sama przez Internet sprawdzi w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, czy pacjent jest ubezpieczony.

Będziemy musieli pokazać podczas rejestracji w przychodni dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport. Pacjentom, którzy nie ukończyli 18. roku życia, wystarczy PESEL i legitymacja szkolna.

Jeśli elektroniczne potwierdzenie przy pomocy nr PESEL nie będzie możliwe lub da wynik negatywny (bez względu na przyczynę: np. brak łączności z CWU, błędne dane w CWU, nieprawidłowy PESEL), pacjent będzie mógł przedstawić jeden z obecnie obowiązujących dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń zdrowotnych. Te dokumenty to np.:

- zaświadczenie z zakładu pracy,

- zaświadczenie ZUS,

- zaświadczenie KRUS,

- legitymacja ubezpieczeniowa,

- legitymacja studencka,

- ZUS RMUA,

- dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,

- legitymacja rencisty,

- legitymacja emeryta,

- zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego,

- decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy,

- tzw. karta śląska.

Pacjent, który takiego dokumentu nie ma, będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie, że ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To też pozwoli na bezproblemową wizytę u lekarza.

Procedura potwierdzenia nastąpi w momencie rejestracji pacjenta, lekarz udzielający porady lub pomocy lekarskiej nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta.

Jeśli placówka medyczna udzieli świadczenia pacjentowi, którego prawo do usługi zostało potwierdzone, a później okaże się, iż nie był on jednak ubezpieczony, to Fundusz nie będzie mógł odmówić jej rozliczenia. Oznacza to, że NFZ przejmie ryzyko ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej.

22 maja 2012 r. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przedłożony przez ministra administracji i cyfryzacji. Projekt ten został uchwalony i stał się ustawą (publikacja w Dz. U. poz. 1016), która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.

Szczegóły ustawy:

1. Uproszczenie sposobu potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców (pacjentów)

Świadczeniodawcy (placówki zdrowotne, lekarze) będą mogli uzyskać – na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU) – elektroniczne potwierdzenie prawa świadczeniobiorcy (pacjenta) do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Aby udowodnić prawo do świadczenia zdrowotnego wystarczy numer PESEL (w przypadku dzieci do 3 miesiąca życia będzie się wykorzystywać PESEL rodzica). Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał okazywać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne, a świadczeniodawca będzie miał gwarancję, że udzielone świadczenie nie zostanie zakwestionowane przez NFZ.

Jeśli nie uda się potwierdzić prawa do ubezpieczenia numerem PESEL (np. z powodu braku dostępu do internetu), będzie można przedstawić jeden z dotychczasowych dokumentów uprawniających do świadczeń, np. druk ZUS RMUA, legitymację rencisty lub emeryta.

W przypadku braku takich dokumentów pacjent będzie mógł też złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony (za małoletnich będzie je składał opiekun faktyczny lub prawny). Jeśli jednak potwierdzi, że jest ubezpieczony, a tak nie będzie (złoży fałszywe oświadczenie), to NFZ obciąży go kosztami udzielonego świadczenia. W stanach nagłych oraz w przypadku gdy świadczeniobiorca (ze względu na stan zdrowia) nie będzie mógł złożyć oświadczenia, będzie miał możliwość późniejszego przedstawienia dokumentu.

Każdy z wymienionych sposobów potwierdzania prawa do świadczeń (elektroniczne potwierdzenie, dotychczasowy dokument, oświadczenie) oznacza, że świadczeniobiorca otrzyma usługę, a świadczeniodawca – gwarancję uzyskania zapłaty za nią. W każdym przypadku osoba uprawniona będzie musiała okazać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport) albo prawo jazdy. Osoby poniżej 18 roku życia będą mogły pokazać legitymację szkolną.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama