REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Widmo bankructwa USA

REKLAMA

REKLAMA

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w środę, nie podjęto żadnych niespodziewanych decyzji. Utrzymano stopę referencyjną na poziomie 4,5 proc. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka stwierdził, iż dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej może wystarczyć do tego, żeby inflacja powróciła do celu w średnim terminie.

Szef NBP jednocześnie zaznaczył, iż nie wyklucza kolejnego dostosowania, jeśli perspektywy inflacji uległyby pogorszeniu. Dodał, że oczekiwania rynku co do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych „nie są dalekie od percepcji większości członków RPP”, co tym bardziej pozostawia Radzie otwartą furtkę do kontynuacji zacieśnienia. Można oczekiwać następnej i zarazem ostatniej podwyżki na wrześniowym posiedzeniu. Z racji tego, że zarówno decyzja RPP, jak i późniejszy komunikat były zbieżne z oczekiwanymi rynkowymi, złoty wczoraj zachowywał się w miarę stabilnie, przynajmniej względem euro. 

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Na parach crossowych sprawa miała się gorzej w związku z szeroką przeceną euro. Choć decyzja agencji Moody’s o obniżce ratingu Portugalii została mocno skrytykowana na europejskiej arenie politycznej (jako przesadzona i nieadekwatna do sytuacji), to jednak w tydzień po zamieszaniu z Grecją trafiła na podatny grunt. Rynki nadal pozostają wrażliwe na wszelkie negatywne informacje, a inwestorzy wciąż nie mają pewności, jak sytuacja w światowej gospodarce będzie się kształtować w kolejnych miesiącach. Duża zmienność może towarzyszyć notowaniom w kolejnych dniach, szczególnie w obliczu ważnych wydarzeń, tj. konferencji prasowej szefa ECB (dziś o 14.30) oraz danych z rynku pracy USA (w czwartek raport ADP i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek rządowe dane o zmianie zatrudnienia).

Polecamy serwis: Inwestycje

Jeśli Trichet w sowim komentarzu nie zasygnalizuje kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej, wówczas inwestorzy mogą poczuć się rozczarowani i zaczną wyprzedawać euro na rynku. Zagrożeniem dla unijnej waluty pozostaje wciąż utrzymująca się presja, związana z sytuacją budżetową państw peryferyjnych i obawy o bankructwo. Świeże, nieoczekiwane doniesienia mogą prowadzić do osłabienia euro, przede wszystkim względem franka szwajcarskiego. Wobec amerykańskiego dolara sytuacja już nie jest tak klarowna, gdyż na niekorzyść waluty USA działa spór w Kongresie, dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia. Widmo bankructwa największej gospodarki świata wisi nad dolarem i skutkuje relatywnie wąskim pasmem wahań eurodolara.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złoty pozostaje pod wpływem nastrojów zewnętrznych, jednak zmienność kursu względem euro jest ograniczona, zatem należy oczekiwać wąskiej konsolidacji wokół poziomu 3,95.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA