REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Widmo bankructwa USA

REKLAMA

REKLAMA

Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w środę, nie podjęto żadnych niespodziewanych decyzji. Utrzymano stopę referencyjną na poziomie 4,5 proc. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka stwierdził, iż dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej może wystarczyć do tego, żeby inflacja powróciła do celu w średnim terminie.

Szef NBP jednocześnie zaznaczył, iż nie wyklucza kolejnego dostosowania, jeśli perspektywy inflacji uległyby pogorszeniu. Dodał, że oczekiwania rynku co do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych „nie są dalekie od percepcji większości członków RPP”, co tym bardziej pozostawia Radzie otwartą furtkę do kontynuacji zacieśnienia. Można oczekiwać następnej i zarazem ostatniej podwyżki na wrześniowym posiedzeniu. Z racji tego, że zarówno decyzja RPP, jak i późniejszy komunikat były zbieżne z oczekiwanymi rynkowymi, złoty wczoraj zachowywał się w miarę stabilnie, przynajmniej względem euro. 

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Na parach crossowych sprawa miała się gorzej w związku z szeroką przeceną euro. Choć decyzja agencji Moody’s o obniżce ratingu Portugalii została mocno skrytykowana na europejskiej arenie politycznej (jako przesadzona i nieadekwatna do sytuacji), to jednak w tydzień po zamieszaniu z Grecją trafiła na podatny grunt. Rynki nadal pozostają wrażliwe na wszelkie negatywne informacje, a inwestorzy wciąż nie mają pewności, jak sytuacja w światowej gospodarce będzie się kształtować w kolejnych miesiącach. Duża zmienność może towarzyszyć notowaniom w kolejnych dniach, szczególnie w obliczu ważnych wydarzeń, tj. konferencji prasowej szefa ECB (dziś o 14.30) oraz danych z rynku pracy USA (w czwartek raport ADP i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek rządowe dane o zmianie zatrudnienia).

Polecamy serwis: Inwestycje

Jeśli Trichet w sowim komentarzu nie zasygnalizuje kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej, wówczas inwestorzy mogą poczuć się rozczarowani i zaczną wyprzedawać euro na rynku. Zagrożeniem dla unijnej waluty pozostaje wciąż utrzymująca się presja, związana z sytuacją budżetową państw peryferyjnych i obawy o bankructwo. Świeże, nieoczekiwane doniesienia mogą prowadzić do osłabienia euro, przede wszystkim względem franka szwajcarskiego. Wobec amerykańskiego dolara sytuacja już nie jest tak klarowna, gdyż na niekorzyść waluty USA działa spór w Kongresie, dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia. Widmo bankructwa największej gospodarki świata wisi nad dolarem i skutkuje relatywnie wąskim pasmem wahań eurodolara.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złoty pozostaje pod wpływem nastrojów zewnętrznych, jednak zmienność kursu względem euro jest ograniczona, zatem należy oczekiwać wąskiej konsolidacji wokół poziomu 3,95.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA