reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Polsce obawiają się kierunku w jakim podąża krajowa gospodarka. Odsetek twierdzących, że sytuacja gospodarcza kraju pogorszy się wzrósł aż o 16 pkt. proc. w stosunku do kryzysowego 2009 roku.

Takiego wyniku jeszcze nie odnotowano - wynika z najnowszego badania wrocławskiego Instytutu Keralla Research. Kondycję własnej firmy przedsiębiorcy, tradycyjnie już, ocenili nieco lepiej, niż kondycję kraju.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA spadł do poziomu minus 55,6 pkt. wobec minus 51,3 pkt. kwartał do kwartału (-100 min; +100 max). Klimat w firmach sektora MŚP jest więc porównywalny to tego, jaki dominował w I połowie 2009 roku. Największy wpływ na końcową niższą wartość wskaźnika, miały nienotowane dotąd krytyczne oceny oraz obawy wobec sytuacji gospodarczej Polski w relacji zarówno do poprzedniego kwartału, jak i licząc rok do roku. 

Zdaniem analityków Karalla Research obawy przedsiębiorców o przyszłość krajowej gospodarki mają wymiar żółtej kartki, wystawianej przez small biznes rządowi. Przedsiębiorcy są niezadowoleni z działań rządu w obszarze gospodarki. Składa się na to sekwencja zdarzeń, jak: podniesienie VAT i wiążący się z tym chaos w firmach handlowych, fiasko „jednego okienka”, likwidacja „kratki” tj. zabranie impulsu zakupu auta do firmy, brak odpisu VAT od paliw, zapowiedź wysokich opłat za autostrady (co będzie mieć wpływ na wzrost cen towarów), rozmontowywanie OFE, rosnący dług publiczny. To tylko część przykładów generujących lęk o przyszłość – zgłaszanych w wywiadach przez przedsiębiorców.
W obszarze oceny kondycji własnej firmy, atmosfera w MŚP kształtuje się względnie pozytywnie. Małe, średnie przedsiębiorstwa trzymają kurs na zachowanie zatrudnienia, a skala inwestycji będzie utrzymana przez blisko 70 proc. badanych na takim samym lub nawet większym poziomie także w tym kwartale.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Z badania wynika również, że utrwala się pogląd, że finał kryzysu gospodarczego rysuje się, jako realny w 2012 roku lub dalej. Przekonanie wśród przedsiębiorców sektora MŚP, że kryzys to nie tymczasowa zapaść, ale długoterminowy problem, podziela już 66,5 proc. small biznesu. To o 43 pkt. proc., niż rok wcześniej. W koniec kryzysu datowany na 2011 wierzy już tylko 9 proc. ankietowanych, a jak słabnie nadzieja sektora MŚP na rychły koniec kryzysu ilustruje poniższy wykres całoroczny, ukazujący zmianę postaw badanych w okresie IV kw. 2009 – IV kw. 2010.

Źródło: Keralla Research

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę
Przedsiębiorcy martwią się o krajową gospodarkę

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama