| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zatrudnienie i wynagrodzenia przestały rosnąć

Zatrudnienie i wynagrodzenia przestały rosnąć

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. roku spadło o 0,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,2 proc. i wyniosło 3407,26 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach osiągnęło 5,352 mln osób i nie zmieniło się w stosunku do lipca. W odniesieniu do sierpnia 2009 r. było wyższe o 1,6 proc.

Zatrudnienie nie wzrosło po raz pierwszy od kwietnia. Do tej pory, co prawda powoli, ale jednak rosło. Jeszcze w I kwartale br. było niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kwietniu i maju firmy zatrudniały już więcej pracowników niż przed rokiem. Dane, które opublikował GUS mogą wskazywać, że przedsiębiorstwa jeszcze nie do końca wierzą w przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Wstrzymują nowe inwestycje i nie zatrudniają pracowników.

„Dotychczasowy wzrost zatrudnienia miał charakter sezonowy. Dlatego pod koniec roku bezrobocie pójdzie w górę. Trudna sytuacja na rynku pracy przekłada się także na mniejszą presję płacową. Z badań firmy Manpower wynika jednak, że wzrasta zatrudnienie w przemyśle, który był najbardziej dotknięty przez kryzys gospodarczy. Mam nadzieję, że to sygnał nieznacznej poprawy sytuacji na rynku pracy, ale dopiero w przyszłym roku” – uważa Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Polecamy bezpłatne wzory umów pracowniczych

Z badań, które PKPP Lewiatan przeprowadziła na początku roku wynikało, że w 2010 r. tylko 18 proc. firm planowało zwiększyć zatrudnienie. Bardziej optymistycznie spoglądały w przyszłość firmy małe i średnie, mniej skłonne do zatrudniania nowych pracowników były mikroprzedsiębiorstwa i duże firmy.

Nasze pensje rosną w dalszym ciągu w tempie wyższym od wskaźnika inflacji. Z badań PKPP Lewiatan wynika, że 42 proc. firm, w tym 55 proc. przedsiębiorstw dużych, 45 proc. małych i średnich i 29 proc. mikro planowało w 2010 r. podniesienie płac. To nie będą jednak podwyżki równe dla wszystkich. Na większe pieniądze mogą liczyć tylko pracownicy kluczowi, ważni dla firmy specjaliści.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »