reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zatrudnienie i wynagrodzenia przestały rosnąć

Zatrudnienie i wynagrodzenia przestały rosnąć

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. roku spadło o 0,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,2 proc. i wyniosło 3407,26 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach osiągnęło 5,352 mln osób i nie zmieniło się w stosunku do lipca. W odniesieniu do sierpnia 2009 r. było wyższe o 1,6 proc.

Zatrudnienie nie wzrosło po raz pierwszy od kwietnia. Do tej pory, co prawda powoli, ale jednak rosło. Jeszcze w I kwartale br. było niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kwietniu i maju firmy zatrudniały już więcej pracowników niż przed rokiem. Dane, które opublikował GUS mogą wskazywać, że przedsiębiorstwa jeszcze nie do końca wierzą w przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Wstrzymują nowe inwestycje i nie zatrudniają pracowników.

„Dotychczasowy wzrost zatrudnienia miał charakter sezonowy. Dlatego pod koniec roku bezrobocie pójdzie w górę. Trudna sytuacja na rynku pracy przekłada się także na mniejszą presję płacową. Z badań firmy Manpower wynika jednak, że wzrasta zatrudnienie w przemyśle, który był najbardziej dotknięty przez kryzys gospodarczy. Mam nadzieję, że to sygnał nieznacznej poprawy sytuacji na rynku pracy, ale dopiero w przyszłym roku” – uważa Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Polecamy bezpłatne wzory umów pracowniczych

Z badań, które PKPP Lewiatan przeprowadziła na początku roku wynikało, że w 2010 r. tylko 18 proc. firm planowało zwiększyć zatrudnienie. Bardziej optymistycznie spoglądały w przyszłość firmy małe i średnie, mniej skłonne do zatrudniania nowych pracowników były mikroprzedsiębiorstwa i duże firmy.

Nasze pensje rosną w dalszym ciągu w tempie wyższym od wskaźnika inflacji. Z badań PKPP Lewiatan wynika, że 42 proc. firm, w tym 55 proc. przedsiębiorstw dużych, 45 proc. małych i średnich i 29 proc. mikro planowało w 2010 r. podniesienie płac. To nie będą jednak podwyżki równe dla wszystkich. Na większe pieniądze mogą liczyć tylko pracownicy kluczowi, ważni dla firmy specjaliści.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama