REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z zagranicą handluje się lepiej

REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszych danych NBP o bilansie płatniczym wynika, że w czerwcu 2010 roku polski eksport towarów wzrósł o 28,6% względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

REKLAMA

Narodowy Bank Polski przedstawił 11 sierpnia wstępne dane o bilansie płatniczym Polski w czerwcu 2010 roku. Potwierdzają one, że nasza gospodarka rozwija się szybciej niż w poprzednim okresie. Eksport towarów wyniósł w czerwcu blisko 10,7 mld euro i był o 28,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Import do Polski zwiększył się o 27,8 proc. i przekroczył 10,9 mld euro.

REKLAMA

Bilans płatniczy ilustruje obroty finansowe naszego kraju z zagranicą. Płatności w handlu zagranicznym towarami są ważną, ale nie jedyną składową bilansu. Ujemne saldo w obrotach towarami jest równoważone dodatnim saldem w obrotach usługami (w czerwcu wyniosło ono 300 mln euro), co zawdzięczamy przede wszystkim zagranicznej ekspansji polskich firm transportowych. Dodatnie jest od lat również saldo transferów z Unią Europejską – w czerwcu do kasy UE Polska wpłaciła 118 mln euro, a otrzymała stamtąd 433 mln euro. Odwrotnie jest z saldem dochodów – w czerwcu dochody z inwestycji w Polsce czerpane przez podmioty zagraniczne były o 1,4 mld euro wyższe niż przychody podmiotów polskich z ich inwestycji poza naszymi granicami. Mieszczą się w tym dokonane w czerwcu wypłaty dywidend dla zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców spółek w wysokości 752 mln euro.

Polecamy: Leasing, czyli używać zamiast posiadać

Cztery wymienione wyżej obszary obrotów finansowych z zagranicą składają się na saldo obrotów bieżących bilansu płatniczego, które w czerwcu – przede wszystkim z powodu wspomnianych przed chwilą wysokich dochodów nierezydentów z inwestycji – było ujemne na kwotę nieco ponad 1 mld euro. W przypadku gospodarki doganiającej gospodarki krajów wyżej rozwiniętych takie ujemne saldo rachunku bieżącego jest rzeczą naturalną, a jego niewielka skala świadczy o tym, że równowaga zewnętrzna polskiej gospodarki pozostaje niezagrożona.

Ujemne saldo rachunku bieżącego równoważone jest między innymi wysokim napływem inwestycji zagranicznych do Polski. Z danych NBP wynika, że w czerwcu dodatnie saldo zagranicznych inwestycji wyniosło blisko 2 mld euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: NBP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA