reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w prawie karnym

Zmiany w prawie karnym

Wzmocnienie pozycji ofiary przestępstwa, upowszechnienie kar nieizolacyjnych, czy efektywne przeciwdziałanie przestępstwom seksualnym popełnionych na szkodę małoletnich - to niektóre ze zmian, które wprowadziła obowiązująca od 8 czerwca 2010 roku tzw. Duża Nowelizacja Kodeksów Karnych.

Projekt został uchwalony w dniu 5 listopada 2009 i ma m.in. na celu dostosowanie przepisów do standardów określonych w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, oraz do przepisów prawa wynikających z członkowstwa Polski w Unii europejskiej.

Jedną ze zmian wprowadzonych do Kodeksu Karnego (art.10 § 2 k.k.) jest możliwości penalizacji nieletniego za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem.

Zmiany obejmują również zasady nadzwyczajnego złagodzenia kary: jeżeli czyn jest zagrożony jest co najmniej karą 25 lat pozbawienia wolności, stosując nadzwyczajne złagodzenie kary sąd będzie musiał orzec karę nie krótszą niż 8 lat pozbawienia wolności (od 8 do 15 lat).

Doprecyzowana została kwestia obrony koniecznej. W sytuacji gdy osoba odpierająca atak przekroczyła granice obrony koniecznej, będąc pod wpływem strachu, lub wzburzenie nie będzie podlegać karze.

Niepodleganie karze uzasadni odmowę wszczęcia postępowania, albo umorzenia, a co za tym idzie osoba broniąca się będzie osobą niekaraną (poprzednio po odstąpieniu od wymierzenia kary - co w rozumieniu prawa jest równoznaczne ze skazaniem za przestępstwo, informatyzacja o skazaniu była odnotowana w KRK). Takie rozwiązanie ma zapobiec stygmatyzacji osoby broniącej się w granicach obrony koniecznej.

Podwyższone są także grzywny - z 360 do 540 stawek dziennych. Celem tych zmian jest skłonienie sądów do częstszego stosowania kary grzywny.

W ramach instytucji kary zamiennej wprowadzono możliwość wymierzenia kary ograniczenia wolności w wymiarze do 2 lat ( a nie jak poprzednio 1 rok) zamiast kary pozbawienia wolności.

Więcej: Nowelizacja Kodeksów Karnych

Polecamy: Sprawy karne Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawnik.pl

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama