reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Cięcia budżetowe w Niemczech nie wpłyną na polski eksport

Cięcia budżetowe w Niemczech nie wpłyną na polski eksport

Niemcy wejdą do grupy krajów wprowadzających plan oszczędnościowy. Planuje się, że do 2014 roku wydatki budżetowe zostaną zmniejszone o 80 mld euro.

Plan zakłada m.in. likwidację dodatkowych świadczeń dla bezrobotnych, rezygnację z opłacania ubezpieczenia rentowego dla osób długotrwale pozostających bez pracy. Rząd planuje też redukcję etatów w państwowych instytucjach.

- Cięcia w Niemczech wcale nie muszą się odbić negatywnie na naszym eksporcie - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Nie ulega wątpliwości, że z punktu widzenia całej Europy, plan oszczędnościowy w Niemczech nie jest dobrą wiadomością, bo będzie oznaczał osłabienie popytu na największym unijnym rynku, który dla wielu krajów – tak jak dla Polski - jest najważniejszym miejscem eksportu – kontynuuje ekspert.

Finanse publiczne w Niemczech nie są w sytuacji, która wymagałaby natychmiastowych i radykalnych działań. Jeśli mimo to rząd niemiecki decyduje się na cięcia wydatków budżetowych, to znaczy, że chce zachęcić inne kraje Unii Europejskiej do podobnych działań, a także wykorzystać sytuację sprzyjającą reformie wydatków publicznych, która zawsze jest trudna.

Wbrew pozorom nasza gospodarka nie musi na tym stracić. Zależy to w dużym stopniu od tego jak zachowają się niemieckie firmy. Na pewno zmniejszenie wydatków państwa osłabi popyt konsumpcyjny na tamtejszym rynku. Przedsiębiorstwa niemieckie, mając trudności ze sprzedażą produktów w swoim kraju, zapewne zrobią wszystko, żeby zwiększyć eksport. A na tym mogą skorzystać polskie firmy. Ponad 50 proc. naszego eksportu do Niemiec ma bowiem charakter kooperacyjny.

Jeśli firmy zza Odry zwiększą eksport, szukając nowych rynków zbytu, to automatycznie wzrośnie ich popyt na komponenty sprowadzane z Polski i tym samym zwiększy się ten segment naszego eksportu do Niemiec.

- Jednocześnie nadal finalne polskie produkty są konkurencyjne cenowo i jakościowo. Zmniejszenie dopływu pieniędzy do niemieckich gospodarstw domowych w wyniku cięć budżetowych może zwiększyć popyt na te dobra z Polski. Oszczędności w Niemczech nie muszą więc oznaczać pogorszenia sytuacji polskiego eksportu i kondycji naszej gospodarki - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy

Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama