REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrośnie sprzedaż kredytów mieszkaniowych

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Z przygotowanego przez KNF Raportu o sytuacji banków w 2009 r. wynika, że w obecnym roku wartość portfela kredytów mieszkaniowych wzrośnie o ponad 30 proc.

Niemal cały kredytowy zapał banków skierowany do gospodarstw domowych pójdzie w tym roku w finansowanie nieruchomości – wynika z „Raportu o sytuacji banków w 2009 r.”, przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W części raportu dotyczącej perspektyw na 2010 r. banki spodziewają się, że wartość kredytów spłacanych przez gospodarstwa domowe wzrośnie w tym roku o 8 proc., czyli o 33 mld zł. Banki zaznaczają jednocześnie, że spodziewają się wzrostu portfela kredytów mieszkaniowych o 14 proc., a to oznacza skok o ponad 30 mld zł. Na pozostałe cele pozostanie więc niecałe 3 mld zł.

REKLAMA

Dobra wiadomość dla chcących kupić dom na kredyt

Zapowiedzi co do wzrostu portfela kredytów mieszkaniowych o ok. 30 mld zł oznaczają, że banki zamierzają pożyczyć w tym roku na zakupy na rynku nieruchomości o jedną czwartą więcej niż w 2009 r. Wówczas bowiem zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrosło o ok. 24 mld zł (po uwzględnieniu wahań kursowych).

Zła wiadomość dla pożyczających na komputery i wakacje

REKLAMA

Jak znikomą sumę pieniędzy banki przygotowują w tym roku na finansowanie spontanicznych pomysłów, telewizorów, komputerów czy uroczystości komunijnych, najlepiej pokazują zmiany portfela kredytów konsumpcyjnych z poprzednich lat. Dla porównania, w 2008 r. kredyty konsumpcyjne powiększyły się o 34 mld zł wobec 76 mld zł przyrostu kredytów mieszkaniowych (spory wpływ wzrostu kursu franka szwajcarskiego ponad 19 mld zł). W zeszłym roku portfel konsumpcyjny skoczył o 18 mld zł, podczas gdy mieszkaniowych przybyło 22,4 mld zł (byłoby o 1,8 mld zł więcej, gdyby nie spadek kursu franka, w stosunku do 2008 r.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktem jest, że aby utrzymać dotychczasowy poziom zadłużenia Polaków z tytułu kredytów konsumpcyjnych, banki nie mogą siedzieć z założonymi rękami. Pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, długi na karcie, czy też ratalne mają to do siebie, że są szybko spłacane. Kredyt ten żyje kilka miesięcy, a najwyżej kilka lat. Potem, w przeciwieństwie do długodystansowych kredytów mieszkaniowych, znika z portfela. 

Zobacz też serwis: Kredyty

Widać jednak, że finansowanie konsumpcji zeszło na dalszy plan. Nie bez powodu. Banki dalej obawiają się wzrostu wartości kredytów zagrożonych gospodarstw domowych. Na ten rok szacują, że kwota 22,5 mld zł złych kredytów z końca 2009 r. powiększy się o ok. 18 proc., czyli o ok. 3,7 mld zł. Z tego, według banków, 1,1 mld zł może przypaść na kredyty mieszkaniowe. Większość kłopotów nadal będą więc sprawiać klienci obsługujący kredyty konsumpcyjne.

A jak wygląda praktyka

Wartość kredytów mieszkaniowych w I kwartale wzrosła do 217,6 mld zł. Z uwzględnieniem wahań kursowych zwiększyła się od początku roku o 4,6 mld zł. Do założonego planu sporo więc jeszcze brakuje. Kredytów konsumpcyjnych przybyło niecałe 0,5 mld zł. 

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA