REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cenne informacje na temat technologii lub jakichkolwiek innych aspektów dotyczących twojej firmy powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Kiedy dane firmowe możemy chronić jako tajemnicę przedsiębiorstwa

Tajemnica przedsiębiorstwa musi spełniać następujące warunki:

REKLAMA

  • informacje nie są znane powszechnie ani wśród ekspertów z danego sektora
  • informacje mają wartość handlową
  • podjęto działania, aby zapewnić poufność informacji: na przykład przechowujesz je w bezpiecznym miejscu i podpisujesz umowę poufności z każdym, kto ma do nich dostęp lub komu udostępniasz te informacje

Jakie informacje mogą być objęte tajemnicą przedsiębiorstwa

Tajemnice przedsiębiorstwa mogą obejmować dużą ilość informacji i know-how, które nie są chronione lub nie mogą być należycie chronione patentami, takich jak:

  • wynalazki na początkowym etapie opracowania
  • procesy produkcyjne
  • wykazy dostawców i klientów.

Informacje chronione tajemnicą przedsiębiorstwa mogą mieć wartość strategiczną przez długi okres czasu (np. receptury czy związki chemiczne) albo krótkoterminowo (np. wyniki badań marketingowych, nazwa marki, cena i data wprowadzenia nowego produktu na rynek lub cena zaproponowana w przetargu).

Jak działa ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa

Posiadanie przez ciebie tajemnicy przedsiębiorstwa nie oznacza, że masz do niej prawa wyłączne. Jeżeli ktoś inny opracuje te same informacje, może nimi swobodnie dysponować.

REKLAMA

Niemniej jednak korzystasz z ochrony przed nieuczciwymi praktykami: na przykład jeżeli ktoś bez twojej zgody uzyska dostęp do twoich dokumentów z niejawnymi informacjami, sporządzi ich kopie na swój własny użytek lub przekaże je osobom trzecim. Korzystasz również z ochrony wtedy, gdy ktoś naruszy umowę poufności i udostępni tajne informacje osobom trzecim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji nieuczciwych praktyk możesz skorzystać z roszczeń odszkodowawczych i innych środków prawnych. Na przykład orzeczeniem sądowym można zakazać wykorzystywania lub dalszego ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa osobie, która bezprawnie ją pozyskała, wykorzystała lub ujawniła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA