REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System Wczesnego Ostrzegania (SWO) - ruszył kolejny nabór do projektu

System Wczesnego Ostrzegania (SWO) - ruszył kolejny nabór do projektu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rusza kolejny nabór do projektu System Wczesnego Ostrzegania. Firmy zmagające się z okresowymi trudnościami otrzymają wsparcie z Funduszy Europejskich.

System Wczesnego Ostrzegania (SWO)

2 marca o godz. 12 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchamiła kolejny nabór do projektu System Wczesnego Ostrzegania (SWO) skierowanego do przedsiębiorców, którzy doświadczają okresowych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. W ramach SWO oferowane jest wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentoringowe. Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) może wynieść nawet 18,5 tys. zł.

System Wczesnego Ostrzegania (SWO) jest skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które znalazły się w okresowych trudnościach. Chodzi o podmioty, które w wyniku czynników zewnętrznych lub wewnętrznych utraciły sprawność prowadzenia działalności gospodarczej lub w opinii których ryzyko spowolnienia rozwoju społecznego i gospodarczego biznesu w przyszłości jest co najmniej wysokie.

Projekt zakłada wsparcie firm na wczesnym etapie problemów, kiedy można je jeszcze rozwiązać poprzez narzędzia pozafinansowe. W ramach SWO oferowana jest pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn pojawiających się trudności, a także wsparcie doradcze, mentoringowe oraz szkoleniowe dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Usługi realizowane w projekcie wynikać będą z przeprowadzonej dogłębnej analizy kondycji firmy.

– Przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 18,5 tys. zł dofinansowania, które przeznaczy na wybrane przez siebie szkolenia lub doradztwo z Bazy Usług Rozwojowych. Wkład własny nie jest wymagany. W projekcie bierze udział już ponad 1700 firm, a z usług rozwojowych skorzystało dotąd ponad 1000 osób - właścicieli firm i ich pracowników. Dzięki otrzymanemu wsparciu przedsiębiorstwa te mogły zapobiec dalszej eskalacji problemów z jakimi się mierzyły. Zgłoszenia w trwającym obecnie naborze można składać do 15.03.2023 r. Nabór ten adresowany jest do przedsiębiorców z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskie, wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego – podkreśla Dariusz Budrowski, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  

Dofinansowanie mogą otrzymać firmy z sektora MŚP, które doświadczyły:

  • spadku sprzedaży towarów lub usług w okresie 6 miesięcy przed datą zgłoszenia do projektu, z wyłączeniem sezonowych zmian, wynikających bezpośrednio z charakterystyki branży (ogrodnictwo, budownictwo itp.);
  • istotnych zmian kadrowych mających wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą (np. odpływ kluczowego personelu) w okresie co najmniej 2 ostatnich miesięcy przed dniem zgłoszenia do projektu;
  • niezależnych od przedsiębiorcy i prowadzonej działalności istotnych zmian prawnych lub technologicznych w branży (takich jak np. cyfryzacja przemysłu), wymuszających konieczność zmian w organizacji firmy lub jej przebranżowienia;

lub

  • z przeprowadzonej autodiagnozy wynikać będzie, że przedsiębiorca spełnia definicję Przedsiębiorcy w okresowych trudnościach.

Wymagane jest również, aby firmy miały swoją siedzibę na terenie Polski i prowadziły aktywną działalność gospodarczą zarejestrowaną minimum 12 miesięcy przed dniem rozpoczęcia naboru.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski do obecnej odsłony SWO można składać od 2 marca 2023 r. od godz. 12 do 15 marca 2023 do godz. 12.00

Projekt SWO jest finansowany w ramach Funduszy Europejskich z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) i ma zasięg ogólnopolski. Rekrutacja do VIII naboru odbywa się w makroregionie 1 (zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie) oraz w makroregionie 2 (warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie) za pomocą formularza zgłoszeniowego oraz ankiety rekrutacyjnej.

Więcej informacji o SWO znajduje się na stronie PARP.

Warto podkreślić, że w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), następcy Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), PARP będzie zaangażowana we wdrażanie działania Dostosowanie przedsiębiorstw do zmian/radzenie sobie w trudnościach. Zakłada ono szkolenia i doradztwo dla firm z sektora MŚP, w zakresie dostosowania się do zmian gospodarczych lub w związku z okresowymi trudnościami, a także wsparcie przedsiębiorstw rozpoczynających ponownie działalność gospodarczą.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA