REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa deweloperska w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 r. w zasadniczy sposób zmienia zasady obrotu deweloperskiego. Ustawa uchwalona w trybie pospiesznym przewiduje, że w 2014 r. Rada Ministrów dokona stosownego przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy.

Umowa deweloperska wprowadzona do obrotu prawnego ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U.2011.232.1377) jest zawierana między deweloperem a nabywcą lokalu. Na mocy umowy deweloper zobowiązuje się ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego i przenieść jego własność na stronę umowy bądź inną osobę wskazaną w tej umowie. Z treści samej ustawy wynika, iż ma ona na celu ochronę jednej ze stron umowy poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń nabywcy.

REKLAMA


Zobacz również:
Większa ochrona klientów firm deweloperskich


Środki ochrony nabywcy


Zgodnie z art. 4 ustawy deweloperskiej deweloper jest zobowiązany zapewnić nabywcy jeden ze środków ochrony:


- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.


Wymienione środki ochrony są określane inaczej mianem środków ochrony wpłat nabywcy. Celem wprowadzenia takiej regulacji jest zapewnienie nabywcy, że środki pieniężne, które nabywca zobowiązany jest zapłacić na poczet ceny nabycia prawa odrębnej własności lokalu  mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rzecz dewelopera będą wydatkowane wyłącznie na przedsięwzięcie deweloperskie. W szczególności ma to zastosowanie w sytuacji, gdy deweloper nie wykonuje umowy bądź wykonuje ją nienależycie a także, gdy w stosunku do dewelopera zostanie wszczęta egzekucja lub postępowanie upadłościowe. Koszty, opłaty i prowizje za prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego obciążają dewelopera. Dotyczy to w szczególności otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, bowiem deweloper poniesie koszty wszystkich dodatkowych czynności nałożonych na bank, np. koszty kontroli. Z treści art. 4 ustawy wynika, iż deweloper jest zobowiązany zapewnić jeden ze środków ochrony, z czego nie może zostać zwolniony.


Ocena funkcjonowania przepisów ustawy w 2014 r.


Zgodnie z art. 40 ustawy deweloperskiej Rada Ministrów dokona przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy i przedłoży Sejmowi informację o skutkach jej obowiązywania wraz z propozycjami zmian, w terminie 2 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli do końca kwietnia 2014 r. Konsekwencje wprowadzenia do obrotu prawnego ustawy deweloperskiej powinny zostać oceniane z perspektywy osób fizycznych nabywających własność lokali jak również z perspektywy firm deweloperskich na podstawie funkcjonowania rynku deweloperskiego. Ważne jest, aby wprowadzone środki ochrony nabywców nie doprowadziły do sparaliżowania obrotu deweloperskiego oraz pogorszenia kondycji finansowej firm deweloperskich. W aktualnym brzmieniu ustawy środki zabezpieczające nabywców mogą doprowadzić do podniesienia cen lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Rada Ministrów wraz z UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) do końca kwietnia 2014 r. jest zobowiązana do weryfikacji konsekwencji wynikających z wprowadzonych przepisów.


Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Finanse

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA