REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie

Wiesław Sędzicki

REKLAMA

Znaczna część przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora MSP, nie stosuje żadnych (wewnętrznych ani zewnętrznych) zabezpieczeń przez ryzykiem walutowym. Tym samym uczestniczą one w nurcie spekulacyjnym rynku. Narażają się na utratę płynności finansowej, pozycji na rynku, a nawet na upadłość.

Przełamywanie oporów co do stosowania przemyślanej strategii zarządzania ryzykiem walutowym (począwszy już od 10 000-20 000 euro w obrocie rocznym) powinno być prowadzone w drodze edukacji i zachęt przez organizacje samorządowe, zrzeszenia eksporterów i wszystkie zainteresowane strony. Niniejszy artykuł stanowi wstęp do metodologii zabezpieczania przed ryzykiem walutowym we własnym zakresie, bez potrzeby korzystania z usług banków.

REKLAMA

Strategie zarządzania ryzykiem walutowym

REKLAMA

Przedsiębiorstwo, które w rozliczeniach stosuje co najmniej dwie waluty, musi podjąć decyzję o zastosowaniu bądź zaniechaniu zarządzania ryzykiem walutowym. Kadra kierownicza przedsiębiorstwa definiuje potencjalne niebezpieczeństwa, przyjmując różne kryteria, i decyduje się:

• przyjąć kompleksową, długofalową strategię zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym - oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie stosować w sposób ciągły politykę zabezpieczania wszystkich pozycji walutowych,

• stosować zabezpieczenia taktyczne - na wypadek sporadycznego niebezpieczeństwa ryzyka walutowego lub wybiórczo dla niektórych pozycji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nie podejmować żadnych działań - na ogół ze względu na minimalną ekspozycję na ryzyko czy możliwość przerzucenia ryzyka na odbiorców towarów i usług (ale również z powodu niechęci właścicieli lub zarządzających do działań zabezpieczających).

Nie ma uniwersalnego klucza stosowania bądź zaniechania zarządzania ryzykiem walutowym.Każdorazowo należy przeanalizować i podsumować wiele czynników, by móc zająć właściwe stanowisko.

Niezależnie od tego, czy analiza będzie dotyczyć decyzji co do pojedynczej transakcji albo przyjęcia długofalowych działań, należy brać pod uwagę następujące czynniki:

• stosunek właścicieli lub kadry zarządzającej do samego ryzyka walutowego,

• poziom kwalifikacji kadry zarządzającej (jeżeli są one niewystarczające, można skorzystać z usług outsourcingowych),

• procentowy udział zagranicznych obrotów handlowych w łącznych obrotach,

• stabilność waluty/walut rozliczeniowych - większość operacji w handlu zagranicznym dokonywana jest w najpopularniejszych walutach, takich jak dolar, frank szwajcarski, euro czy jen,

• okres i wielkość narażenia na ryzyko - sprowadza się do symulacji, ile czasu i dla jakiej wartości zobowiązań w danym okresie rozliczeniowym istnieje niebezpieczeństwo wahań kursowych,

• informacje dodatkowe, takie jak: możliwość szybkiej zmiany źródła zaopatrzenia lub kontrahenta usług, łatwość zamiany waluty rozliczeniowej, wsparcie w postaci kredytu w walucie rozliczeniowej, specyfika rynku kontrahenta, możliwość ubezpieczenia kontraktu eksportowego.

UWAGA

REKLAMA

Po przeprowadzeniu kompleksowej analizy sytuacji przedsiębiorstwa, zanim przyjmie się jakiś model zabezpieczeń, należy zastanowić się najpierw nad tym, czy można uniknąć ryzyka walutowego. Całkowita eliminacja ryzyka walutowego nie zawsze jest możliwa, zwłaszcza w przedsiębiorstwach nieprzerwanie wykazujących obroty w obcej walucie. Jeśli ryzyka walutowego nie można uniknąć całkowicie, należy przyjąć wariant redukcji ekspozycji na to ryzyko.

Idealne rozwiązanie, w którym strumień zobowiązań i należności walutowych pokrywałby się w czasie i wielkościach, jest w praktyce rzadko osiągalne. Trudno bowiem wyobrazić sobie taki charakter płatności, w których zapłata następowałaby w tym samym momencie co wydanie towaru czy realizacja usług. W związku z tym niezbędne jest stałe utrzymywanie określonych kwot waluty rozliczeniowej na rachunku bankowym, co wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Inną przeszkodą jest także jednostrumieniowość waluty, w której rozliczane są kontrakty. Firma, która przez lata współpracuje np. z krajami strefy euro, nie może unikać ryzyka walutowego w jakiś prosty sposób. Niezbędne staje się zastosowanie dodatkowych instrumentów zabezpieczających.

Instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem walutowym

Przedsiębiorstwo ma do wyboru wiele instrumentów zabezpieczających przez ryzykiem walutowym. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się instrumenty pochodne, z których można korzystać samodzielnie lub zlecić ich użycie firmie zewnętrznej.

Istnieje podział na zabezpieczenie wewnętrzne (hedging naturalny) i zewnętrzne. W obu tych grupach istnieje wiele narzędzi, których można używać zamiennie, łącznie czy selektywnie, w zależności od przyjętej strategii.

Więcej w miesięczniku Controlling i Rachunkowość Zarządcza - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA