REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie dużych inwestycji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Górka Katarzyna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Project finance oraz partnerstwo publiczno-prywatne mogą pomóc firmom i samorządom w zrealizowaniu śmiałych planów rozwojowych. Są alternatywnym, ale nie tanim, sposobem na znalezienie potrzebnego do tego celu kapitału.

Inwestowanie w duże projekty wymaga sporego kapitału. Jego pozyskanie jest często niezwykle trudne, nawet dla przedsiębiorstw o dobrej sytuacji finansowej. Wynika ze zwykłej przezorności i obawy o to, że zbytnie obciążenie pasywów dłużnika zwiększy ryzyko spłaty zobowiązań. Na brak kapitału narażony jest również sektor publiczny, czego następstwem jest zaniechanie inwestycji pożytecznych dla społeczności lokalnych.

REKLAMA

Do zminimalizowania powyższych problemów pomocne są metody finansowania, w które angażuje się podmioty zewnętrzne. Należy do nich project finance oraz partnerstwo publiczno-prywatne.

Na czym polega project finance

Tradycyjne finansowanie charakteryzuje się tym, że kapitały obce w bezpośredni sposób zwiększają poziom zadłużenia inwestora. Project finance polega na powołaniu spółki o specjalnym przeznaczeniu, której celem jest przeprowadzenie i sfinansowanie założonej inwestycji. Utworzona spółka stanowi wyodrębniony podmiot pod względem zarówno majątkowym, jak i kapitałowym, ograniczając tym samym ryzyko inwestowania.

Uruchomienie środków finansowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wierzyciele chcą mieć gwarancję, że nowy podmiot, który został utworzony do realizacji inwestycji, będzie miał zdolność do spłaty zadłużenia i odsetek, które stanowią cenę za korzystanie z kapitału. Tym bardziej że jego oprocentowanie jest wyższe w porównaniu do tradycyjnych źródeł finansowania. Dlatego też powołanie odrębnej spółki, która będzie miała za zadanie przeprowadzenie project finance, nie jest jeszcze dostatecznym warunkiem, by uruchomić środki finansowe. Jak zawsze kluczową rolę odgrywa ocena ryzyka wypłacalności.

Zaletą dla dłużnika jest to, że ocenie podlega zdolność do generowania przepływów pieniężnych przez spółkę powołaną specjalnie do przeprowadzenia inwestycji. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko dłużnika, wynikające z zaciągniętych już zobowiązań.

W metodzie project finance podmiotem odpowiedzialnym za spłatę zobowiązań jest spółka celowa. Źródłem służącym spłacie zaciągniętych zobowiązań są generowane przez nią przepływy pieniężne. Konieczna jest precyzyjna ocena, czy spółka celowa będzie w stanie wygenerować prognozowane przepływy pieniężne. Dokładna kalkulacja tego ryzyka jest bardzo ważna, ponieważ główne źródło zabezpieczeń stanowią aktywa spółki celowej, które w początkowej fazie inwestycji zazwyczaj nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Kontrola ryzyka w project finance powinna dotyczyć nie tylko analizy przepływów pieniężnych, ale także innych obszarów ryzyka, które wpływają na powodzenie inwestycji. Obok ryzyka typowo finansowego pojawia się również np.: ryzyko uszkodzenia parku maszynowego, ryzyko generowane przez dostawców, ryzyko terminowości wykonywanych zadań itp.

Źródła pochodzenia środków finansujących

Cechą charakterystyczną dla project finance jest hierarchizacja źródeł finansujących działalność. To z kolei decyduje o następstwie spłaty poszczególnych form długu. Można wyróżnić trzy rodzaje kapitałów wykorzystywanych do finansowania:

• kapitały obce,

• kapitały quasi-własne

• kapitały własne.

Przedstawiona kolejność wpływa jednocześnie na priorytetowość spłaty zadłużenia.

REKLAMA

Pierwszy czynnik to kapitały własne, które stanowią środki właścicieli realizowanej inwestycji. Właściciele są rozumiani jako: pomysłodawcy inwestycji, pracownicy, kadra menedżerska. Poza właścicielami warto rozważyć przekazanie części praw własności dla pomiotów zewnętrznych współpracujących przy realizacji inwestycji i dalszej jej eksploatacji. W ten sposób stają się oni jeszcze silniej związani z projektem, tym samym realizacja projektu pozostaje niezakłócona, a spłaty zadłużenia mogą stać się bardziej elastyczne.

Kolejny element to kapitały quasi-własne. Są to instrumenty służące pozyskaniu kapitału, odpowiadające konstrukcji pożyczek podporządkowanych. Narzędzia te nie wymagają zabezpieczenia i są bardzo często uzupełnieniem kapitałów własnych.

Ostatnim składnikiem są kapitały obce, czyli narzędzia finansowania, które wykorzystuje się również przy klasycznych metodach pozyskania środków pieniężnych. Najbardziej popularnymi są: kredyty bankowe, fundusze inwestycyjne, leasing, papiery dłużne czy zobowiązania wobec dostawców.

Przedsiębiorstwa mogą także pozyskać kapitał poprzez otrzymanie długoterminowego kredytu kupieckiego.

Korzyści z wykorzystania project finance

Metoda project finance nie stanowi taniego źródła pozyskiwania kapitału ze względu na wcześniej wspomniane ryzyko, które jest związane z finansowaniem projektów. Jednak biorąc pod uwagę korzyści związane z tą metodą, project finance znajduje coraz więcej zwolenników i staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Najważniejsze korzyści to:

1) Możliwość pozyskania środków na sfinansowanie kapitałochłonnych inwestycji. Metoda ta czasami stanowi jedyne źródło pozyskania kapitału. Wysokie ryzyko projektu powoduje, że wierzyciele chcą odizolować ryzyko właściciela od ryzyka inwestycji.

2) Dłuższy okres spłaty zadłużenia. Okres zwrotu dużej inwestycji jest dłuższy niż dla przedsięwzięć tradycyjnych, a to wywiera pozytywny wpływ na czas spłaty zadłużenia, wydłużając go.

3) Pozabilansowy charakter project finance. Skutek stworzenia odrębnej spółki wykorzystywanej do wykonania inwestycji jest taki, że cała transakcja nie wpływa na bilans przedsiębiorstwa zainteresowanego realizacją projektu. W konsekwencji nie pogarsza się rentowność aktywów oraz nie zwiększa się zadłużenie firmy.

4) Neutralny wpływ na koszt kapitału właściciela projektu. Wzrost zadłużenia powoduje podwyższenie kosztu pozyskania każdej kolejnej jednostki kapitału. Ma to ścisły związek z teorią krańcowego kosztu kapitału. Utworzenie osobnej spółki pozwala pokazać zadłużenie w pasywach tego podmiotu, a to pomoże znacząco ograniczyć ryzyko związane z zadłużeniem spółki rozpoczynającej projekt inwestycyjny. Sytuacja taka chroni wierzycieli i właścicieli, których zdolność do zaciągania nowych długów się nie zmienia.

5) Elastyczność spłaty zadłużenia. Tradycyjne sposoby finansowania charakteryzują się tym, że odstępy czasowe spłaty zadłużenia są ściśle określone. W przypadku project finance spłatę zadłużenia można dostosować odpowiednio do prognozowanych przepływów pieniężnych. Biorąc pod uwagę regulacje dotyczące kredytów i leasingu, umożliwiające obniżenie obciążeń podatkowych, taka elastyczność jest również doskonałym narzędziem służącym optymalizacji zobowiązań podatkowych. Pojawienie się kapitałów o charakterze właścicielskim i quasi-własnym pozwala na dokonanie takich przemieszczeń w obszarze wypłaty dla właścicieli, aby w pierwszej kolejności zaspokoić w jak największym stopniu wierzycieli.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Coraz większą popularność zyskuje także partnerstwo publiczno-prawne (PPP), które jest zbliżone do metody project finance. Ono także służy do finansowania dużych inwestycji. W tej metodzie jest zaangażowanych kilka podmiotów - dostarczycieli kapitału na zrealizowanie danej inwestycji.

W ramach PPP współpracują ze sobą podmioty z sektorów publicznego i prywatnego. Współpraca ma charakter długoterminowy. Partnerstwo publiczno-prywatne jest wykorzystywane do realizacji projektów użyteczności publicznej. Zaangażowanie w realizację projektu przynosi korzyści obu podmiotom: podmiotowi z sektora prywatnego i z sektora publicznego. Podmiot publiczny całą swoją uwagę zwraca na efekt końcowy. Korzyści dotyczą obszaru społecznego oraz komercyjnego.

Dla podmiotu reprezentującego sektor publiczny są to: niższe koszty, większa efektywność inwestycji, podniesienie innowacyjności realizowanego zadania. Jeżeli ryzyko związane z realizacją projektu spocznie na firmie prywatnej, będzie ona poszukiwać optymalnych metod zarządzania czy wdrażania projektów, a środki finansowe również będą efektywniej wydatkowane. Ważne jest to, że ograniczone są opóźnienia w realizacji danego projektu, osiąga się wyższą zgodność z budżetem inwestycji oraz pojawia się szansa na pozyskanie brakującego kapitału i wykorzystanie know-how firmy prywatnej.

W wyniku przesunięcia odpowiedzialności za realizację projektu inwestycyjnego na firmę prywatną sektor publiczny ma możliwość skupienia uwagi na funkcjach regulacyjnych, planowaniu i monitorowaniu projektów służących realizacji zadań publicznych.

Dla partnera prywatnego uczestnictwo w projekcie partnerstwa publiczno-prywatnego to przede wszystkim możliwość zaangażowania kapitału w inwestycję o wysokich gwarancjach spłaty zadłużenia oraz możliwość zdobycia istotnych kontraktów. Później pojawia się dodatkowo szansa na przejęcie obsługi zrealizowanej już inwestycji, otwierając furtkę do świadczenia usług zarezerwowanych do tej pory dla sektora publicznego. Poza tym zaangażowanie w proces inwestycyjny sektora publicznego przyśpiesza realizację szczególnie takich projektów, w których przypadku niezbędne jest zdobycie odpowiednich koncesji i zezwoleń.

Katarzyna Górka

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA