REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Public relations elementem budowania przewagi konkurencyjnej firmy

Szczurek Katarzyna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Efektywna komunikacja z klientami i kontrahentami, rozpoznawalna i godna zaufania marka, a także nawiązanie dialogu z cennymi grupami docelowymi to podstawowe korzyści z prowadzenia działań z zakresu public relations. Co jeszcze daje firmie to nieocenione remedium na problemy z wizerunkiem?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach szybko zmieniające się warunki otoczenia i ogromna konkurencja to codzienność dla przedsiębiorstw działających na rynku. Utrzymywanie przewagi konkurencyjnej wymaga więc sięgania po kolejne instrumenty, szczególnie z obszaru public relations.

REKLAMA

Tradycyjne formy komunikacji firmy z otoczeniem tracą na znaczeniu, sprowadzając się do bezosobowego przekazu. Współczesny klient, wymagający i świadomy swoich potrzeb przestaje ufać reklamie, poszukując informacji na temat firmy i produktu z neutralnych źródeł, którymi najczęściej są media lub szeroko rozumiane otoczenie przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne dla każdej firmy powinny być działania z zakresu public relations. Pozwalają one bowiem nie tylko wykreować pożądany wizerunek firmy, ale przede wszystkim zdobyć zaufanie wśród klientów i zwiększyć świadomość marki, która jest w dzisiejszych czasach kluczowym elementem przetargowym na rynku. PR to także niezastąpione działania w przypadku zmiany wizerunku firmy, naturalnej bądź wymuszonej przez nadszarpnięte zaufanie. Sprawnie prowadzone public relations jest również koniecznością w przypadku zarządzania sytuacją kryzysową, podczas repozycjonowania produktów czy samej firmy, a także gdy wprowadzane są nowe produkty, gdyż wywołując pozytywne skojarzenia stymulują popyt.

Informacje dostarczane wskutek działań public relations uznawane są przez otoczenie za bardziej rzetelne i bardziej wiarygodne. Informacje docierające poprzez bezstronne media cieszą się bowiem dużym zaufaniem. Starannie wykreowany image to zatem szansa na akceptację ze strony interesariuszy i dobrą reputację, która jest szczególnie ważna zarówno u klientów, jak i kontrahentów

REKLAMA

Działania z zakresu public relations nie mogą być jednak chaotycznymi i incydentalnie podejmowanymi ruchami. Współpraca z mediami i wykreowanie wizerunku firmy wymaga uznania public relations za integralną część zarządzania każdej firmy.  Jak przekonuje Anna Janus, Prezes Grupy IPO.pl „kompleksowość i ciągłość, przy jednoczesnym dopasowaniu do wymagań poszczególnych grup docelowych powinny być głównymi cechami dzisiejszych działań public relations. Tylko pełen profesjonalizm w tym zakresie pozwoli bowiem stworzyć spójną strategię komunikacji z otoczeniem”.

Ciągły wzrost popytu na usługi z zakresu public relations świadczy jednak o tym, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać jak wielką rolę odgrywa postrzeganie ich przez odbiorców i jak przekłada się to na wzrost sprzedaży. Jednakże zbudowanie „dobrego PRu firmy” nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego warto zainwestować w doświadczona firmę, oferującą tego typu usługi. Prowadzenie public relations we własnym zakresie często okazuje się bardzo trudne, gdyż wymaga powołania specjalnej jednostki oraz dużych nakładów finansowych, podczas gdy profesjonalne agencje często są w stanie wynegocjować korzystne rabaty dla klienta, a także znają specyfikę tego typu działalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku budowania relacji między spółką publiczną a inwestorami. Działania z zakresu inwestor relations, będące częścią działań PR, są bowiem nieodłącznym elementem komunikacji między spółką giełdową a uczestnikami rynku kapitałowego. Dobry wizerunek spółki wśród inwestorów, analityków giełdowych czy specjalistów z zakresu rynku kapitałowego to nieoceniona pomoc w utrzymaniu płynnych notowań giełdowych i rzetelnej wycenie aktywów. Działania inwestor relations wymagają jednak solidnej znajomości rynku kapitałowego, który jest bardzo specyficznym spektrum. Dlatego doświadczenie firmy oferującej tego typu działania jest nieocenioną pomocą zarówno dla spółek przygotowujących się do debiutu giełdowego, jak i już działających na giełdzie. Zwłaszcza korzystanie z nowoczesnych instrumentów inwestor relations, takich jak relacje online z ważnych wydarzeń, czy czaty giełdowe może dać wymierne efekty w postaci korzystniejszych i bardziej płynnych notowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Szczurek

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA