REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zaciągać zobowiązania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Folga
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zobowiązania handlowe powstają na skutek rozrachunków z dostawcami i dokonywania zakupów z wykorzystaniem kredytu kupieckiego. Jednak bardzo często dostawcy w zamian za wcześniejsze uregulowanie płatności oferują dyskonto.

Firma powinna rozważyć, czy należy skorzystać z opustu za wcześniejszą płatność lub za płatność gotówką, czy też wybrać opcję związaną z odroczeniem terminu płatności.

REKLAMA

Wybór jest uproszczony w momencie, gdy firma posiada wolne środki pieniężne. Wówczas należy porównać możliwy do uzyskania opust za płatność gotówkową z zyskiem, jaki można uzyskać, korzystając z alternatywnej inwestycji, np. lokaty bankowej.

Natomiast w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie posiada wolnych środków pieniężnych, wysokość opustu za płatność gotówkową (lub płatność przyśpieszoną) należy porównać do wysokości odsetek od kredytu zaciągniętego na wcześniejszą spłatę należności.

Przykład:

Przedsiębiorstwo X zakupiło produkty o łącznej wartości 200 000 zł. Dostawca udzielił kredytu kupieckiego na okres 60 dni, ale jednocześnie zaproponował opust w wysokości 2% za płatność gotówkową. Przedsiębiorstwo X nie dysponuje obecnie wolnymi środkami na zakup produktów, ale posiada możliwość zaciągnięcia kredytu w banku. Koszt zaciągnięcia takiego kredytu wynosi 10% w skali roku. Czy firma powinna skorzystać z oferowanego kredytu kupieckiego, czy też zaciągnąć kredyt i zapłacić gotówką?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) Oszacowanie, jaka jest kwota zmniejszająca wartość faktury po skorzystaniu przez firmę z opustu

200 000 *0,02 = 4 000 - wartość udzielonego opustu

2) Określenie kwoty do zapłaty za towar w przypadku skorzystania z opustu

200 000 - 4 000 = 196 000

3) Obliczenie odsetek od zaciągniętego kredytu bankowego. Jest to kwota odsetek, jaką firma musi zapłacić za to, że nie korzysta z 60 dni terminu płatności. Dla założenia, że firma spłaci kredyt dokładnie po upływie dni odpowiadających terminowi płatności można zastosować wzór:

kwota do zapłaty po uzyskaniu rabatu * roczna stopa procentowa * liczba odroczonego terminu płatności/365

Dlaczego taki wzór? Ponieważ przypadku, gdy dostawca udziela np. 60 dni terminu płatności, ale za płatność gotówkową daje np. opust 2%, oznacza, że odbiorca wybierając odroczenie terminu, uzyskuje de facto kredyt na 60 dni, który kosztuje go 2%. Teraz należy więc policzyć, ile kosztowałby go alternatywny kredyt w banku również spłacony po 60 dniach:

196 000 * 0,1 * 60 / 365 = 3 221,92

Oczywiście jest tutaj jeden warunek. Zakładamy, że po 60 dniach firma spłaci kredyt. W tym przypadku firma musi oszacować, jaka jest rotacja produktu. Czy sprzeda go na tyle szybko, aby po 6o dniach odzyskać pieniądze i spłacić kredyt. Jeśli kredyt byłby spłacany dłużej niż 60 dni, wówczas należy oszacować koszt odsetek dla całego okresu, przez który będzie spłacany.

4) Ustalenie kwoty do zapłaty po uwzględnieniu odsetek bankowych

196 000 + 3 221,92= 199 221,92

5) Ustalenie zysku / straty kupującego

200 000 - 199 221,92 = 778,07

REKLAMA

Przykład świadczy o tym, że nie zawsze kredyt kupiecki jest rozwiązaniem idealnym. Dostawca, udzielając kredytu handlowego, musi sam sfinansować zapotrzebowanie na środki pieniężne. Koszt tego finansowania niewątpliwie ukryje w cenie produktu oferowanego z odroczonym terminem płatności.

Ważna uwaga dla dostawców. Opust za wcześniejszą płatność jest często oferowany w celu ograniczenia ryzyka kredytowego. Należy jednak oszacować, czy z opustu są w stanie skorzystać odbiorcy, którzy generują nadmierne ryzyko kredytowe. Bardzo często okazuje się, że korzystają z niego tylko firmy o dobrej płynności, które i tak płacą w terminie. W takim przypadku opust, który ma ograniczać ryzyko kredytowania, nie spełni swojej roli, a dodatkowo narazi dostawcę na zwiększone koszty.

 

Ogólne warunki dostaw od strony finansowej

REKLAMA

Zarządzanie zobowiązaniami powinno obejmować szerszy zakres czynności niż tylko podejmowanie decyzji: opust czy termin płatności. Po pierwsze firma powinna opracować, zasady obowiązujące przy zaciąganiu zobowiązania. Są one sprecyzowane w ogólnych warunkach dostaw (OWD). Co powinny zawierać OWD od strony finansowej?

Przede wszystkim termin płatności. Warto określić standardowy, obowiązujący w firmie, termin płatności w dniach. Będzie to doskonała baza do rozpoczęcia negocjacji. Obok samej długości terminu płatności należy zdefiniować zasady obowiązywania terminu płatności. Najlepiej, aby termin płatności obowiązywał od momentu otrzymania poprawnej faktury. Wpisanie takiej klauzuli w umowie chroni odbiorcę przed konsekwencjami złego obiegu dokumentów u dostawcy. Każde opóźnienie w wysyłce dokumentów powstałe z winy dostawcy będzie skutkowało wydłużeniem terminu zapłaty. To bardzo ważne, gdyż pozwala lepiej zaplanować płynność finansową i budżet wydatków. Wyznaczając długość terminu płatności przedsiębiorstwo powinno pamiętać o ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (ustawa z 12 czerwca 2003). W myśl tej ustawy, jeśli termin płatności jest dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może domagać się odsetek karnych za każdy dzień ponad dni określone w ustawie.

Obok warunków płatności ogólne warunki dostaw powinny precyzować również: zasady promocji, wynagrodzenia za usługi świadczone przez kupującego na rzecz sprzedającego (np. usługi związane z ekspozycją zakupionych towarów), rodzaje i wysokość kar umownych (m.in. za niekompletne zamówienia, za opóźnienia w dostawie), regulacje dotyczące cennika (cennik obowiązujący, terminy dostarczenia nowego cennika).

Należy również zwrócić uwagę, w jakiej walucie następuje rozliczenie. Wielu dostawców zastrzega w umowie, że cena jest określona np. w euro, ale płatność nastąpi faktycznie w złotówkach. Może to być kosztowne dla odbiorcy, szczególnie w czasach, gdy kursy walut zmieniają się dynamicznie. Jeśli odbiorca jednak zaakceptuje taki zapis, powinien pomyśleć nad zabezpieczeniem kursu.

Przed podpisaniem umowy przez zarząd każda umowa powinna być zaopiniowana i parafowana przez dział finansowo-księgowy.

Kontrola najwyższą formą zaufania

Podpisanie umowy nie oznacza, że proces kontroli zobowiązań handlowych jest zakończony. Firma powinna wdrożyć standardowe mechanizmy kontrolne.

Po pierwsze kontroli powinna podlegać dokumentacja związana z dostawą oraz same dokumenty dostawy. Fakturę przed zapłatą należy sprawdzić pod kątem zgodności warunków płatności oraz cen. Błędy w tym zakresie powinny skutkować wygenerowaniem żądania korekty do faktury.

Skontrolowany musi być również termin płatności uzyskiwany od dostawców. Im dłuższy, tym bardziej dla niej korzystny. Umożliwia dłuższe „obracanie” gotówką i uzyskiwanie dodatkowego dochodu. Jeśli firma nie ma gotówki, termin płatności zastępuje kredytem bankowym, który musi zaciągnąć, żeby zapłacić dostawcy. Zmniejsza to angażowanie zewnętrznych kapitałów, a w konsekwencji ogranicza koszty finansowe. Miarą, którą można wykorzystać w ocenie, po jakim czasie przedsiębiorstwo płaci swoim dostawcom, jest średni ważony termin płatności. Oblicza się go za pomocą wzoru:

ŚWTP =(X1*WF1 + X2*WF2 + ....... + Xn*WFn) / WFO

gdzie:

ŚWTP - średni ważony termin płatności

X1- termin płatności dla faktury numer 1

X2 - termin płatności dla faktury numer 2

Xn - termin płatności dla faktury n

WF1 - wartość faktury numer 1

WF2 - wartość faktury numer 2

WFn - wartość faktury numer n

WFO - wartość faktur ogółem

Średni ważony termin płatności obok liczby dni odroczenia płatności w czasie uwzględnia dodatkowo wartość faktury. Odbiorca może uzyskiwać korzystne terminy zapłaty od dostawców, których obroty nie są duże, krótsze natomiast od dostawców kluczowych. Zastosowanie średniej ważonej poprzez uwzględnienie wartości faktury dostarcza lepszych informacji zarządczych z punktu widzenia płynności finansowej.

Obok ważonego terminu płatności kontrolą należy objąć również terminowość księgowania dokumentów. W tym celu wykorzystuje się wzór:

TKD = DZF - DWF

gdzie:

TKD - terminowość księgowania faktury

DZF - data zaksięgowania (wprowadzenia) faktury w systemie FK

DWF - data wystawienia faktury przez dostawcę

Zbyt późnie księgowanie dokumentów nie jest korzystne dla firmy. Może istotnie zachwiać jej płynnością finansową. Płatność nieuwzględniona w preliminarzu gotówkowym może spowodować problemy z terminowym uregulowaniem faktury.

 

Ocenie trzeba poddać również terminowość wykonywania płatności. W tym celu wykorzystuje się wzór:

TWP = DRF - DPF

gdzie:

TWP - terminowość wykonania płatności

DRF - rozliczenia faktury

DPF - data płatności faktury otrzymana od dostawcy

Kontrola terminowości wykonywania płatności obejmuje nie tylko płatności wykonane z opóźnieniem. Może wystąpić sytuacja, że część faktur została uregulowana wcześniej. Powoduje to, że firma ponosi koszty utraconych korzyści, jakie mogłaby uzyskać, dysponując gotówką przez dłuższy czas. Co więcej, może okazać się, że odbiorca oczekiwał na wpływ gotówki, a wcześniejsza zapłata wymagała pozyskania kapitału zewnętrznego, za który trzeba było zapłacić.

Nie bez znaczenia pozostaje również kontrola czasu potrzebnego na przygotowywanie płatności. Oblicza się go za pomocą wzoru:

CPP = DPF - DZF

gdzie:

CPP - czas na przygotowanie płatności

DPF - data płatności faktury otrzymana od dostawcy

DZF - data zaksięgowania (wprowadzenia) faktury w systemie FK

Zbyt krótki okres na przygotowanie faktury do płatności wpływa niekorzystnie na wyniki przedsiębiorstwa.

Przeanalizujmy następującą sytuację. Faktura od dostawcy przed skierowaniem do płatności bardzo często musi zostać zaakceptowana przez właściciela miejsca powstawania kosztów (MPK), które obciąży jej wartość. Im krótszy czas na akceptację, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zostanie zaakceptowana i zapłacona w terminie.

Korzyści

Dokładna kontrola zobowiązań handlowych umożliwia firmie:

• ograniczenie ilości opóźnień w dokonywanych płatnościach;

• zmniejszenie kosztów związanych z płaconymi odsetkami karnymi;

• lepsze planowanie płynności;

• usprawnienie obiegu dokumentów;

• ograniczenie zewnętrznych źródeł finansowania;

• ograniczenie kosztów finansowych;

zarządzanie zdolnością do spłaty długów;

• kształtowanie struktury kapitałów;

• optymalizację decyzji dotyczących relacji z dostawcami.

Zobowiązania handlowe to bez wątpienia jeden z najrzadziej kontrolowanych obszarów w przedsiębiorstwie. Wymienione korzyści powinny skłonić firmy do zastosowania opisanych narzędzi.

Jacek Folga

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA