REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja samochodu w leasingu

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Miesiąc temu wziąłem na firmę samochód w leasing. Niedługo później problemy silnika unieruchomiły pojazd. Serwis samochodowy potwierdził, że problemy wynikają z wadliwości silnika, która musiała istnieć już w chwili zakupu. Zwróciłem się z reklamacją do firmy leasingowej, ale oni odesłali mnie do salonu sprzedającego samochód. Czy mają rację? Przecież z salonem nie wiąże mnie żadna umowa.

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

Na skutek zawarcia umowy leasingu firma leasingowa (finansujący) nabywa przedmiot potrzebny jej klientowi i oddaje mu do korzystania. Regułą w prawie cywilnym jest to, że podmiot oddający rzecz do korzystania odpowiada wobec korzystającego za to, że rzecz będzie się istotnie nadawała do użytku. W przypadku leasingu sytuacja ulega pewnej zmianie, gdyż już w chwili nabywania rzeczy przez firmę leasingową wszystkie uprawienia z tytułu wad tej rzeczy przechodzą z mocy prawa na korzystającego. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Tym bardziej, że firma leasingowa tylko finansuje zakup i z reguły nie posiada wiedzy na temat przydatności rzeczy. Jedyne uprawnienie, które pozostaje przy finansującym, to uprawnienie do odstąpienia od umowy sprzedaży.

W związku z tym w razie spostrzeżenia wad leasingowanej rzeczy (tu: samochodu) należy niezwłocznie zwrócić się bezpośrednio do jej sprzedającego. Odpowiedzialność finansującego jest bowiem ograniczona do sytuacji, w których można by przypisać mu chęć pokrzywdzenia korzystającego. Zgodnie z kodeksem cywilnym finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Co ważne, umowa nie może tej odpowiedzialności poszerzyć, gdyż wszelkie postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego są nieważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wobec byłego właściciela rzeczy korzystający może domagać się niezwłocznej naprawy lub wymiany rzeczy na nową wolną od wad. Jeśli to nie poskutkuje, będzie mógł domagać się obniżenia ceny, czyli w konsekwencji także zmniejszenia własnych rat leasingowych. Jeżeli sprzedający dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, czyli np. koszt transportu i opakowania wymienionej rzeczy.

Jeśli żadne z powyższych uprawnień nie zostanie przez sprzedającego zrealizowane bądź też rzecz nadal będzie posiadała wady, wówczas korzystający będzie mógł żądać, aby finansujący odstąpił od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy. Warunkiem jest, by uprawnienie finansującego do odstąpienia wynikało z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Oznacza to, że finansujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli zbywca niezwłocznie wymienił rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie usunął wady. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne. Co istotne, sam finansujący gdyby spostrzegł wadę zakupionej rzeczy nie może odstąpić od zawartej umowy sprzedaży jeżeli nie zwróci się o to do niego jego klient.

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. W takiej sytuacji finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą. Z reguły szczegóły takich rozliczeń określa umowa leasingu.

Na koniec należy zwrócić uwagę na wymogi, jakim podlega realizacja praw z rękojmi. Korzystający jest bowiem zobowiązany zawiadomić zbywcę o dostrzeżonej wadzie leasingowanej rzeczy niezwłocznie po jej wykryciu. W przeciwnym przypadku wszelkie jego uprawnienia wygasają.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 7098 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA