REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Michał Fura
Michał Fura
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli na adres firmowy lub prywatny otrzymałeś mejla z zaproszeniem do obejrzenia pliku wideo na stronie YouTube, możesz być pewien, że to działanie cyberprzestępców. Właściciele firm powinni pamiętać, że statycznie drogocenne dane firmy tracą nie w sieci, ale z powodu awarii sprzętu.

REKLAMA

Coraz łatwiej paść ofiarą ataku w sieci i dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Co więcej, witryny wykorzystywane przez cyberprzestępców niezwykle trudno odróżnić od prawdziwych, więc infekcje dotykają coraz większej liczby użytkowników - ostrzega Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska, firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania antywirusowego.

REKLAMA

Liczba popularnych serwisów fałszowanych przez cyberprzestępców stale rośnie, a kolejnym z nich jest największy i najpopularniejszy serwis z plikami wideo na świecie - YouTube. Zasada działania cyberprzestępców jest taka sama, jak dotychczas stosowana np. w przypadku banków. Użytkownik otrzymuje mejla z informacją zachęcającą do kliknięcia na załączony w mejlu link. Najczęściej zachęca się w ten sposób do zobaczenia filmu erotycznego lub filmu o śmierci danej osoby. Po kliknięciu, w wyszukiwarce internetowej otwiera się strona łudząco podobna do oryginalnej strony tego serwisu.

REKLAMA

- W kolejnym etapie użytkownik otrzymuje informacje, że odtworzenie filmu nie jest możliwe, ponieważ brakuje np. kodeka czy aktualizacji Adobe Flash. Dlatego użytkownikowi proponuje się pobranie brakującego elementu, ale zamiast potrzebnej aplikacji, na komputer trafia złośliwe oprogramowanie - ostrzega Maciej Sobianek.

To wszystko możliwe jest dzięki programowi YTFakeCreator (co tłumaczyć można: program do tworzenia fałszywych stron YouTube), który wykrył PandaLabs (laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania). Program umożliwia cyberprzestępcom samodzielne opracowanie komunikatu o błędzie, który pojawi się na witrynie, określić, po jakim czasie prezentowany będzie komunikat o tym błędzie, a także wprowadzić odsyłacz do zainfekowanego pliku. Pozwala też wybrać cyberprzestępcom rodzaj szkodliwego programu - wirusa, robaka, adware, trojana - który zainstalują na naszym komputerze, a potem wykradną cenne dane. Złośliwe programy potrafią zlokalizować programy odpowiedzialne na przykład za wykonywanie przelewów internetowych. W ten sposób hakerzy mogą też wykraść nasze loginy i hasła do kont internetowych czy serwisów społecznościowych.

Fałszywy YouTube, choć może pomóc hakerom włamać się do naszego komputera, według specjalistów nie jest tak dużym zagrożeniem dla polskich użytkowników prywatnych, jak dla firm. To one posiadają bazy danych i informacje o produktach, które mogą być celem cyberprzestępców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z badań firmy Ogicom, tylko w tym roku aż 15 proc. polskich firm utraciło dane (często bardzo cenne) z powodu zawirusowania sprzętu.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa na ogół nie posiadają standardów związanych z bezpieczeństwem informacji - twierdzi Krzysztof Szyszka, prezes firmy Ogicom.

Nie chodzi tylko o zabezpieczenia przed cyberprzestępcami. Źródłem największych zagrożeń dla firm wcale nie okazuje się internet. Ogicom przebadał w sierpniu i wrześniu 470 małych i średnich przedsiębiorstw. Okazało się, że aż 35 proc. z nich straciło w tym roku ważne dane wcale nie w wyniku włamań do ich systemów przez cyberprzestępców, lecz z powodu awarii komputerów.

- W firmach nie wykonuje się kopii zapasowych, bo procedurę archiwizacji uznaje się za zbyt czasochłonną. Właściciele firm obawiają się, że w jej wyniku dane wyciekną na zewnątrz. Szkoda, bo zaniechanie archiwizacji może być kosztowne - podkreśla Krzysztof Szyszka.

Wyniki badań pokazały, że tylko w tym roku blisko 20 proc. firm utraciło dane z powodu awarii sprzętu komputerowego, a prawie 15 proc. z powodu nieumyślnego skasowania plików przez pracownika lub kradzież. 30 proc. firm przyznaje, że nie archiwizuje dane regularnie. Z kolei ponad 40 proc. archiwizuje danych na tym samym komputerze, na którym zapisane są istotne informacje. Do prawidłowego archiwizowania danych (na serwerach zewnętrznych) przyznaje się jedynie 7,9 proc. przedsiębiorców.

- To oznacza, że 93 proc. przedsiębiorców nie może czuć się bezpiecznie. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kradzieży sprzętu, pożaru, powodzi, a nawet sabotażu, dane są nie do odzyskania - przypomina Krzysztof Szyszka.

Ważne!

Aby sprawdzić, czy komputer nie jest zainfekowany złośliwym kodem, warto skorzystać z witryny Infected or Not (http://www.infectedornot.com), na której dostępny jest bezpłatny skaner on-line Panda ActiveScan

Utrata danych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA