REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Michał Fura
Michał Fura
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli na adres firmowy lub prywatny otrzymałeś mejla z zaproszeniem do obejrzenia pliku wideo na stronie YouTube, możesz być pewien, że to działanie cyberprzestępców. Właściciele firm powinni pamiętać, że statycznie drogocenne dane firmy tracą nie w sieci, ale z powodu awarii sprzętu.

REKLAMA

Coraz łatwiej paść ofiarą ataku w sieci i dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Co więcej, witryny wykorzystywane przez cyberprzestępców niezwykle trudno odróżnić od prawdziwych, więc infekcje dotykają coraz większej liczby użytkowników - ostrzega Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska, firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania antywirusowego.

REKLAMA

Liczba popularnych serwisów fałszowanych przez cyberprzestępców stale rośnie, a kolejnym z nich jest największy i najpopularniejszy serwis z plikami wideo na świecie - YouTube. Zasada działania cyberprzestępców jest taka sama, jak dotychczas stosowana np. w przypadku banków. Użytkownik otrzymuje mejla z informacją zachęcającą do kliknięcia na załączony w mejlu link. Najczęściej zachęca się w ten sposób do zobaczenia filmu erotycznego lub filmu o śmierci danej osoby. Po kliknięciu, w wyszukiwarce internetowej otwiera się strona łudząco podobna do oryginalnej strony tego serwisu.

REKLAMA

- W kolejnym etapie użytkownik otrzymuje informacje, że odtworzenie filmu nie jest możliwe, ponieważ brakuje np. kodeka czy aktualizacji Adobe Flash. Dlatego użytkownikowi proponuje się pobranie brakującego elementu, ale zamiast potrzebnej aplikacji, na komputer trafia złośliwe oprogramowanie - ostrzega Maciej Sobianek.

To wszystko możliwe jest dzięki programowi YTFakeCreator (co tłumaczyć można: program do tworzenia fałszywych stron YouTube), który wykrył PandaLabs (laboratorium Panda Security specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania). Program umożliwia cyberprzestępcom samodzielne opracowanie komunikatu o błędzie, który pojawi się na witrynie, określić, po jakim czasie prezentowany będzie komunikat o tym błędzie, a także wprowadzić odsyłacz do zainfekowanego pliku. Pozwala też wybrać cyberprzestępcom rodzaj szkodliwego programu - wirusa, robaka, adware, trojana - który zainstalują na naszym komputerze, a potem wykradną cenne dane. Złośliwe programy potrafią zlokalizować programy odpowiedzialne na przykład za wykonywanie przelewów internetowych. W ten sposób hakerzy mogą też wykraść nasze loginy i hasła do kont internetowych czy serwisów społecznościowych.

Fałszywy YouTube, choć może pomóc hakerom włamać się do naszego komputera, według specjalistów nie jest tak dużym zagrożeniem dla polskich użytkowników prywatnych, jak dla firm. To one posiadają bazy danych i informacje o produktach, które mogą być celem cyberprzestępców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z badań firmy Ogicom, tylko w tym roku aż 15 proc. polskich firm utraciło dane (często bardzo cenne) z powodu zawirusowania sprzętu.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa na ogół nie posiadają standardów związanych z bezpieczeństwem informacji - twierdzi Krzysztof Szyszka, prezes firmy Ogicom.

Nie chodzi tylko o zabezpieczenia przed cyberprzestępcami. Źródłem największych zagrożeń dla firm wcale nie okazuje się internet. Ogicom przebadał w sierpniu i wrześniu 470 małych i średnich przedsiębiorstw. Okazało się, że aż 35 proc. z nich straciło w tym roku ważne dane wcale nie w wyniku włamań do ich systemów przez cyberprzestępców, lecz z powodu awarii komputerów.

- W firmach nie wykonuje się kopii zapasowych, bo procedurę archiwizacji uznaje się za zbyt czasochłonną. Właściciele firm obawiają się, że w jej wyniku dane wyciekną na zewnątrz. Szkoda, bo zaniechanie archiwizacji może być kosztowne - podkreśla Krzysztof Szyszka.

Wyniki badań pokazały, że tylko w tym roku blisko 20 proc. firm utraciło dane z powodu awarii sprzętu komputerowego, a prawie 15 proc. z powodu nieumyślnego skasowania plików przez pracownika lub kradzież. 30 proc. firm przyznaje, że nie archiwizuje dane regularnie. Z kolei ponad 40 proc. archiwizuje danych na tym samym komputerze, na którym zapisane są istotne informacje. Do prawidłowego archiwizowania danych (na serwerach zewnętrznych) przyznaje się jedynie 7,9 proc. przedsiębiorców.

- To oznacza, że 93 proc. przedsiębiorców nie może czuć się bezpiecznie. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kradzieży sprzętu, pożaru, powodzi, a nawet sabotażu, dane są nie do odzyskania - przypomina Krzysztof Szyszka.

Ważne!

Aby sprawdzić, czy komputer nie jest zainfekowany złośliwym kodem, warto skorzystać z witryny Infected or Not (http://www.infectedornot.com), na której dostępny jest bezpłatny skaner on-line Panda ActiveScan

Utrata danych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA