REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata zaległości przez przedsiębiorców

MM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatory płatnicze tworzą się praktycznie w każdej działalności, w której sposób rozliczania należności odbywa się na podstawie kredytu kupieckiego. Powstają one zarówno wśród konsumentów, którzy kupują towary i usługi, jak też między przedsiębiorcami. Co zrobić z tymi, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań i jakie metody wobec nich stosować?

Jest kilka przyczyn powstawania zatorów płatniczych. Terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań uniemożliwia trudna sytuacja życiowa, sprawy losowe lub często po prostu nie do końca przemyślane decyzje o wzięciu kredytu lub pożyczki. W przypadku przedsiębiorców zaległości wiążą się z przeszacowanymi zyskami z transakcji lub zwykłą nieuczciwością kontrahenta.

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej tradycyjne sposoby odzyskiwania długów wspierają tzw. miękką windykacją, którą oferują biura informacji gospodarczej (BIG).

Przepływ informacji

- Od początku roku udostępniliśmy przedsiębiorcom już ponad milion raportów z informacjami gospodarczymi. Na podstawie danych o rzetelnym lub nierzetelnym spłacaniu zobowiązań banki i pożyczkodawcy niebankowi podejmują decyzje o świadczeniu lub odmowie usług konsumentowi lub przedsiębiorcy. Przy pomocy tej metody tylko przez ostatnie dwa miesiące współpracujący z nami przedsiębiorcy odzyskali ponad 21 mln zł - mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora BIG.

Informacje o konsumentach do biur mogą przekazywać do BIG-ów banki, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe i faktoringowe, a także operatorzy usług telekomunikacyjnych, dostawcy mediów, pośrednicy kredytowi, wydawcy kart płatniczych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dane o swoich dłużnikach mogą zamieszczać także firmy pożyczkowe i poręczeniowe, operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej, firmy świadczące usługi przewozu osób w komunikacji publicznej oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Informacje o przedsiębiorcy może przekazać każdy inny przedsiębiorca, który ma z nim podpisaną umowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzy etapy

Proces odzyskiwania należności poprzez współpracę z biurem informacji gospodarczej dzieli się na trzy etapy: Pierwszy krok to podpisanie umowy z biurem. W zależności od potrzeb przedsiębiorcy umowa może obejmować tylko przekazywanie informacji lub łączyć pobieranie informacji o kontrahentach z przekazywaniem dłużników.

Kolejny etap to wysłanie do dłużników wezwania do zapłaty z informacją o współpracy z BIG-iem i zamiarze przekazywania danych do ewidencji dłużników.

- Skuteczność odzyskiwania należności na tym etapie wynosi ok. 45 proc. Jest to mobilizowanie dłużnika w sposób psychologiczny. Świadomość, że jego dane mogą znaleźć się w ewidencji sprawia, że spłaca zaległe zobowiązania - dowodzi Mariusz Hildebrand.

Następną fazą jest przekazanie danych o przeterminowanych zobowiązaniach do BIG. Czynności tej przedsiębiorca może dokonać poprzez przeglądarkę www przy pomocy loginu i hasła. Aby rozpocząć przekazywanie informacji, musi upłynąć 30 dni od daty wysłania wezwania do zapłaty, w którym została umieszczona informacja o współpracy z BIG-iem.

- Na tym etapie swoje zobowiązania spłaca średnio kolejne 40 proc. dłużników, co sprawia, że łącznie skuteczność tej metody sięga nawet 85 proc. - potwierdza Mariusz Hildebrand.

O tym, że miękka windykacja przynosi oczekiwane rezultaty, świadczy zainteresowanie współpracą z BIG-iem coraz większej liczby firm i innych podmiotów mogących przekazywać informacje gospodarcze.

(MM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA