| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Oferta > Czy można uzupełnić dokumenty ofertowe? – informacja z banku

Czy można uzupełnić dokumenty ofertowe? – informacja z banku

Zamawiający żądał złożenia informacji z banku o posiadanych środkach finansowych lub zdolności kredytowej na kwotę min. 900.000 PLN. Natomiast wykonawca przedłożył informację z banku, że stan środków zamyka się w kwocie sześciocyfrowej. Czy zamawiający ma wezwać o uzupełnienie powyższego dokumentu, czy o jego wyjaśnienie?

Zamawiający działając zgodnie z art.26 ust.3. ustawy PZP powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentu, który zawiera błędy. Zamawiający w myśl art. 26 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych żąda od wykonawcy złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków określonych w postępowaniu. W tym przypadku zamawiający zażądał złożenia informacji z banku potwierdzającą sytuację finansową wykonawcy.

Podstawowy katalog dokumentów jakie zamawiający może żądać od wykonawcy zawarty został w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane ( Dz. U. nr 87,poz 606 ze zm.).

Zamawiający w opisywanym postępowaniu zażądał złożenia informacji z banku o posiadanych środkach finansowych lub zdolności kredytowej na daną kwotę. Wykonawca przedłożył informację banku z treści, której wynika, że stan środków zamyka się w kwocie sześciocyfrowej.

Zamawiający dokonując oceny sytuacji finansowej wykonawcy na podstawie złożonego dokumentu nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić jaki jest stan środków na koncie wykonawcy ani też jak kształtuje się jego zdolność kredytowa. Informacja banku nie zadość czyni wymogowi zawartemu przez zamawiającego w warunkach postępowania.

Polecamy: Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?

Złożony dokument został przygotowany nieprawidłowo i zawiera błędy uniemożliwiające przyjęcie go przez zamawiającego jako właściwego. W myśl art. 26 ust. 3. wykonawca na żądanie zamawiającego powinien przedłożyć dokument właściwy i zgodny z żądaniami zamawiającego. Dokumentem, którego zażądał zamawiający jest informacja wydana przez instytucją do tego upoważnioną, w tym przypadku przez bank. W związku z tym wezwanie skierowane do wykonawcy w celu wyjaśnienia jest bezskuteczne, ponieważ to nie w kompetencji wykonawcy leży określanie zdolności kredytowej lub wysokości środków. Jedynym możliwym potwierdzeniem takiej okoliczności jest dokument wystawiony przez bank prowadzący konto wykonawcy.

Polecamy: Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »