| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Konsorcjum jako instrument skutecznego przystępowania do zamówień publicznych

Konsorcjum jako instrument skutecznego przystępowania do zamówień publicznych

Przy realizacji zamówień publicznych kluczową rolę odgrywają zamawiający i wykonawca. Nie jest jednak jednoznacznie przesądzone czy wykonawca musi występować samodzielnie czy też jest dopuszczalna możliwość występowania wspólnie.

Ustawa prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wspólnego przystępowania do przetargów podmiotów gospodarczych w postaci konsorcjum.

Członkowie konsorcjum wybierają ze swojego grona lidera, który pełni funkcję reprezentacyjną oraz prowadzi bezpośrednią korespondencję z zamawiającym. Lider musi posiadać odpowiednie pełnomocnictwo do pełnienia tejże roli.

Odpowiedzialność członków konsorcjum wobez zamawiającego

Niewątpliwie należy rozróżnić w konsorcjum relację zewnętrzną i wewnętrzną. Do zewnętrznej należy stosunek konsorcjum do zamawiającego. W takiej sytuacji odpowiedzialność wszystkich członków konsorcjum pozostaje solidarna. W konsekwencji zamawiający, w przypadku niewywiązania się któregokolwiek z członków konsorcjum ze zobowiązań umownych, może pociągać do odpowiedzialności każdego z nich, bez względu na to, który przyczynił się do takiego stanu rzeczy.

Jak ustalić wartość przedmiotu zamówienia?

Taka konstrukcja ma na celu ochronę praw zamawiającego. Dla niego jest bez znaczenia, który z podmiotów się nie wywiązał, znaczenie ma końcowy efekt. W związku z tym, należy zwracać szczególną uwagę z kim przystępujemy do realizacji zamówienia. Bardzo często zdarza się, iż lider, będący najczęściej podmiotem większym i bogatszym, poniesie konsekwencje nierzetelnego partnera.

Alternatywą pozostaje konstrukcja podwykonawstwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność członków konsorcjum wobec siebie

Stosunek wewnętrzny, o którym mowa powyżej odnosi się do relacji pomiędzy wszystkimi członkami konsorcjum. Z punktu widzenia wykonawcy ma to kolosalne znaczenie. Jeżeli relacja ta nie zostanie ukształtowana w sposób prawidłowy, wówczas podmiot „silniejszy” może ponieść negatywne konsekwencje braku staranności partnera.

Celem uniknięcia takich sytuacji, warto wprowadzić zasady regresowego rozliczenia między stronami, mozliwość dochodzenia odszkodowania od strony naruszającej albo wykonania zastępczego na koszt i ryzyko naruszającego.

Podsumowując: konsorcjum cieszy się dość dużą popularnością w polskim systemie zamówień publicznych, gdyż zapewnia większy wachlarz usług i gwarantuje także niewielkim podmiotom realizację zmaówienia, do czego nie byłyby zdolne przystępując samodzielnie do przetargu.

Jak precyzyjne powinno być ogłoszenie o zamówieniu?

Autor: Julita Mortka, Consuldimo

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK