| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Regulacja dotycząca dokumentowania postępowań znajduje się w rozdziale 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Dwa podstawowe dokumenty, które zamawiający powinien sporządzić to protokół postępowania o udzielenie zamówienia oraz sprawozdanie roczne o udzielonych zamówieniach. Poniżej przedstawiona zostanie charakterystyka obu tych dokumentów.

Na wniosek wykonawców, których oferty nie zostały wybrane, zamawiający zwraca im złożone przez nich plany, projekty, modele, próbki, oprogramowanie i inne podobne materiały.

Obok obowiązku sporządzania protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia istnieje powinność sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach. Sprawozdanie to zamawiający przekazuje Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych najpierw drogą elektroniczną przy pomocy formularza ze strony www Urzędu Zamówień Publicznych, a w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie zamawiający składa sprawozdanie w formie pisemnej.

Wymogi stawiane rocznemu sprawozdaniu określone są szczegółowo w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2006 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania.

Wywiązywanie się z obowiązku rzetelnego prowadzenia dokumentacji dotyczącej postępowań o udzielenie zamówienia jest bardzo istotne z uwagi na fakt, iż w postępowaniach tych wydatkowane są publiczne środki. Zamawiający podlegają kontroli dokonywanej przez samych wykonawców jak i tej przeprowadzanej przez organy administracji publicznej jak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Kompletne i zorganizowane dokumentowanie postępowania przetargowego może być gwarancją jego właściwego, a w tym uczciwego przeprowadzenia.

Polecamy: Na czym polega aukcja elektroniczna?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK