| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Restauracja > Zezwolenie na ogródek restauracyjny lub piwny

Zezwolenie na ogródek restauracyjny lub piwny

Prowadzący restaurację chętnie wychodzą ze stolikami ze swoich lokali tworząc ogródki restauracyjne i piwne. Stworzenie takiego ogródka wymaga uzyskania zezwolenia. Jakie są warunki uzyskania zezwolenia na ogródek restauracyjny i kto je wydaje?

Ogródek restauracyjny

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Pojęcie chodnika mieści się w pojęciu pasa drogowego w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. O zajęciu pasa drogowego decyduje nie tylko zajmowanie gruntu na jego powierzchni, ale również przestrzeni nad nim.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, aby stworzyć ogródek restauracyjny na chodniku, konieczne jest uzyskanie zezwolenia od zarządcy drogi. Zezwolenie takie jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014

Warunki uzyskania zezwolenia

Warunki uzyskania zezwolenia są uzależnione od zarządcy drogi. Zazwyczaj restaurator będzie musiał:

  1. czytelnie wypełnić i podpisać wniosek,
  2. do wniosku należy dołączyć: szczegółowy plan sytuacyjny, zatwierdzony projekt organizacji ruchu i inne wymagane przez zarządcę
  3. projekt zawierający wizualizację, opis materiałów konstrukcyjnych, ich kolorystykę oraz sposób montażu umieszczanego urządzenia/naniesienia – dotyczy m.in. ogródków gastronomicznych.
  4. odpis z Krajowego Rejestru Sadowego / CEIDG – jeżeli wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą

Przed zajęciem pasa drogowego na prawach wyłączności należy wystąpić o wydanie odrębnego zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi gminnej w celu prowadzenia robót – jeżeli roboty takie będą wykonywane.

Restauracja – oddzielna sala dla palaczy

Opłata za ogródek na chodniku

Otrzymanie zezwolenia wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości określonej przepisami ustawy. Opłatę za zajęcie pasa drogowego ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy obiektu, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego.

Rada gminu lub miasta, w drodze uchwały, ustala dla dróg, których zarządcą jest ta jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego, z tym że stawki opłat nie mogą przekroczyć 10 zł za jeden dzień zajmowania pasa drogowego.

Restauracja - pozwolenia

Pamiętaj, aby uiścić opłatę za zajęcie pasa drogowego w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca jej wysokość stała się ostateczna.

Brak zezwolenia – można się odwołać

W razie negatywnej decyzji zarządcy drogi o zezwoleniu na rozstawienie ogródka restauracyjnego Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Restauracja - lokal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »