REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Restauracja - finansowanie

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając restaurację musisz mieć świadomość, że na starcie musisz wyłożyć spore sumy. W zależności od rodzaju i wystroju lokalu od 200 tys. zł - nawet do kilku milionów złotych.

Środki unijne

REKLAMA

Zakładając własną działalność gospodarczą można skorzystać zpomocy unijnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2.Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

W ramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000PLN bezzwrotnej pomocy na start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLNdotacji pomostowej, wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęciadziałalności.

Jednym z najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacjijest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcylicząc od dnia przystąpienia do programu. W tramach tego programu pewne grupyosób są preferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 rokużycia lub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy. Jednakże jeśli niespełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tegoprogramu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, adopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w swoim UrzędziePracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programyregionalne

Dofinansowanie można otrzymać też w ramach RegionalnychProgramów Operacyjnych działających w poszczególnych województwach. Dotacje wramach programów regionalnych wypłacana jest w formie refundacji a to oznaczaże najpierw musisz sfinansować całą inwestycję z własnych środków a dopieropotem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdzieszw Internecie. M.in. na stronach:

www.funduszestrukturalne.gov.pl

www.fundusze-europejskie.pl

 

 

Poniżejprzedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), którezajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym iśrednim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacjedotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

 

Dolnośląskie

Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.

www.agroreg.com.pl

Lubelskie

Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego

www.lfr.lublin.pl

Lubuskie

Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości

www.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie

Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

www.larr.lodz.pl

Małopolskie

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

www.marr.pl

Mazowieckie

Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych

www.srp.pl

Opolskie

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych

www.fundacja.opole.pl

Podkarpackie

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

www.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

www.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie

Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości

www.inkubator.slupsk.pl

Śląskie

Fundusz Górnośląski S.A.

www.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

www.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

www.warp.org.pl

Zachodniopomorskie

Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości

www.fundacja.koszalin.pl

 

KREDYTBANKOWY

Być może zaczynając działalność gospodarczą będzieszpotrzebował - nawet niewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jakoprzedsiębiorca masz bardzo szeroką ofertę do wyboru

Pamiętaj jednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, abynie iść do pierwszego lepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyjoferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marżpobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzoważne. Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ciróżne oferty.

Pamiętaj, że biorąc kredyt musisz go potem regularniespłacać!

Doradcy Finansowi:

www.Expander.pl

www.OpenFinance.pl

www.Finamo.pl

www.xelion.pl

www.goldfinance.pl

www.profity.com.pl

www.bezplatnidoradcy.pl

www.ackfinanse.pl

www.kredytdlafirm.pl

www.kredytydlafirm.pl

Banki:

www.pkobp.pl

www.kredytbank.pl

www.bph.pl

www.millenium.pl

wwww.multibank.pl

www.citibank.pl

www.ingbank.pl

www.polbank.pl

www.lukasbank.pl

www.wbk.pl

Sprawdź również inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro,powołanego w celu wspierania rozwoju mikroprzedsiębiorczości

www.funduszmikro.pl

 

Leasing

Przyotwieraniu restauracji bardzo korzystną formą finansowania pewnych inwestycjimoże okazać się leasing.

Korzyści podatkowe

Leasingpozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza siędo kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku leasingu operacyjnego (najczęściej wybieranego przez małych iśrednich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodujest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżająpodstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.
Gdy zdecydujesz się na kupno sprzętu (samochodu) ze środków własnych lub ześrodków pochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasingpotrzebnego Ci sprzętu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jestfinansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych ratleasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony.

Uproszczoneprocedury

Wprzeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagająminimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należyprzedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jestwymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowaniajest krótki, często tylko kilkugodzinny.

Możliwośćniewielkiego zaangażowania kapitału własnego

Leasinggwarantuje możliwość korzystania ze sprzętu (samochodu) bez koniecznościangażowania większych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekująniewielkich opłat wstępnych, często jest to 5-10% wartości sprzętu (samochodu),zdarzają się też oferty firm leasingowych nie wymagających wpłaty początkowej.

Sprawdźtakie oferty jak np.:

www.gastropolis.pl

www.efl.pl

www.mmgastro.eu

www.haspol.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA