| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Klinika weterynaryjna > Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.

Jeżeli w codziennej praktyce stosowane będą w klinice pewne leki z grupy anestetyków (preparaty ketaminy, relanium, barbiturany, leki narkotyczne czy stosowane do eutanazji zwierząt), należy do ich stosowania uzyskać u wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zezwolenie na ich nabywanie i stosowanie.

Dokonuje się tego poprzez złożenie odpowiedniego wniosku z wyszczególnieniem jakie preparaty będą stosowane i w jakich ilościach miesięcznie. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny, po rozpatrzeniu kompletnego wniosku wydaje stosowne zezwolenie upoważniające do nabywania i stosowania wspomnianych leków. To zezwolenie określa również, gdzie można nabywać omawianą grupę leków. W przypadku leków stosowanych w medycynie weterynaryjnej wskazuje hurtownię, w której możemy dokonywać zakupów (art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii).

Do wykonywania pewnych czynności lekarsko-weterynaryjnych (np. monitoring chorób zakaźnych zwierząt, badanie środków spożywczych i mięsa, nadzory, obserwacja zwierząt w kierunku wścieklizny) trzeba posiadać stosowne wyznaczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego terytorialnie do siedziby naszego zakładu leczniczego dla zwierząt. Sprawę tę reguluje art. 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 744 z późn. zm.).

Do wykonywania czynności określonych art. 16 tej ustawy nie trzeba posiadać zakładu leczniczego dla zwierząt, jednak najczęściej czynności te wykonywane są jako zajęcie dodatkowe przez lekarzy prowadzących lub pracujących w zakładach leczniczych dla zwierząt. Po złożeniu wniosku powiatowy lekarz weterynarii rozpatruje ten wniosek i wyznacza osobę wskazaną we wniosku bądź nie (chcąc być wyznaczonym musimy spełniać dodatkowe wymogi określone prawem), w drodze decyzji administracyjnej, do wykonywania pewnych czynności i wpisuje na listę osób wyznaczonych do wykonywania czynności, o których mowa w ustępie 1 wspomnianego art. 16. Przed rozpoczęciem wykonywania powierzonych czynności należy podpisać z powiatowym lekarzem weterynarii stosowną umowę.

Polecamy: Jak go stworzyć - zasady konstruowania biznesplanu

Kolejną istotną kwestia dotyczącą zakładu leczniczego dla zwierząt jest konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej i farmaceutycznej. Obowiązek ten wynika z kilku przepisów prawa. Ustawa o zakładach leczniczych dla zwierząt mówi w art. 28. 1.: Zakład leczniczy dla zwierząt prowadzi dokumentację świadczonych usług weterynaryjnych określoną odrębnymi przepisami oraz zapewnia jej ochronę i poufność. Artykuł 53 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm.) ustępie 2 mówi: „Lekarze weterynarii obowiązani są do prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej z wykonanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych”.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić praktycznie każdy zainteresowany.
Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić praktycznie każdy zainteresowany.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK