| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Klinika weterynaryjna > Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.

Jeżeli w codziennej praktyce stosowane będą w klinice pewne leki z grupy anestetyków (preparaty ketaminy, relanium, barbiturany, leki narkotyczne czy stosowane do eutanazji zwierząt), należy do ich stosowania uzyskać u wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zezwolenie na ich nabywanie i stosowanie.

Dokonuje się tego poprzez złożenie odpowiedniego wniosku z wyszczególnieniem jakie preparaty będą stosowane i w jakich ilościach miesięcznie. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny, po rozpatrzeniu kompletnego wniosku wydaje stosowne zezwolenie upoważniające do nabywania i stosowania wspomnianych leków. To zezwolenie określa również, gdzie można nabywać omawianą grupę leków. W przypadku leków stosowanych w medycynie weterynaryjnej wskazuje hurtownię, w której możemy dokonywać zakupów (art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii).

Do wykonywania pewnych czynności lekarsko-weterynaryjnych (np. monitoring chorób zakaźnych zwierząt, badanie środków spożywczych i mięsa, nadzory, obserwacja zwierząt w kierunku wścieklizny) trzeba posiadać stosowne wyznaczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego terytorialnie do siedziby naszego zakładu leczniczego dla zwierząt. Sprawę tę reguluje art. 16 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 744 z późn. zm.).

Do wykonywania czynności określonych art. 16 tej ustawy nie trzeba posiadać zakładu leczniczego dla zwierząt, jednak najczęściej czynności te wykonywane są jako zajęcie dodatkowe przez lekarzy prowadzących lub pracujących w zakładach leczniczych dla zwierząt. Po złożeniu wniosku powiatowy lekarz weterynarii rozpatruje ten wniosek i wyznacza osobę wskazaną we wniosku bądź nie (chcąc być wyznaczonym musimy spełniać dodatkowe wymogi określone prawem), w drodze decyzji administracyjnej, do wykonywania pewnych czynności i wpisuje na listę osób wyznaczonych do wykonywania czynności, o których mowa w ustępie 1 wspomnianego art. 16. Przed rozpoczęciem wykonywania powierzonych czynności należy podpisać z powiatowym lekarzem weterynarii stosowną umowę.

Polecamy: Jak go stworzyć - zasady konstruowania biznesplanu

Kolejną istotną kwestia dotyczącą zakładu leczniczego dla zwierząt jest konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej i farmaceutycznej. Obowiązek ten wynika z kilku przepisów prawa. Ustawa o zakładach leczniczych dla zwierząt mówi w art. 28. 1.: Zakład leczniczy dla zwierząt prowadzi dokumentację świadczonych usług weterynaryjnych określoną odrębnymi przepisami oraz zapewnia jej ochronę i poufność. Artykuł 53 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm.) ustępie 2 mówi: „Lekarze weterynarii obowiązani są do prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej z wykonanych zabiegów leczniczych i profilaktycznych oraz stosowanych produktów leczniczych”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK