| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Rozliczenie kwartalne to drugi z najpopularniejszych sposobów regulowania PIT i VAT przez przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dłużej obracać firmową gotówką. Z drugiej strony dłużej poczekają na ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Czy zaliczki kwartalne są opłacalne?

Czytelnik zastanawia się nad kwartalnym opodatkowaniem dochodu z działalności gospodarczej. Czy taka metoda będzie dla niego bardziej korzystna niż miesięczna?

TAK

Kwartalne rozliczenie PIT jest korzystne, ponieważ przedsiębiorca może dłużej obracać firmowymi pieniędzmi – zamiast co miesiąc odprowadzać je na konto urzędu, może np. inwestować czy zarabiać na odsetkach bankowych. Kwartalny sposób opłacania zaliczek daje też korzyści w przypadku, gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami i w skali miesiąca do firmy nie wpływa tyle pieniędzy, ile powinno. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczka płacona raz na trzy miesiące jest wyższa niż regulowana co miesiąc. Taki sposób uiszczania danin wymaga dyscypliny i dobrej organizacji, aby po zakończeniu każdego kwartału w kasie firmy nie brakowało środków na uregulowanie zobowiązań wobec fiskusa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna

Art. 44 ust. 3, ust. 3g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Czy każdy może rozliczać VAT kwartalnie?

Czytelnik zajmuje się handlem olejem opałowym na sporą skalę. Czy może odprowadzać VAT raz na trzy miesiące?

NIE

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej metody rozliczania podatku od towarów i usług. Pozbawieni tego prawa są ci podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów wrażliwych. Są one wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Chodzi np. o wyroby stalowe, takie jak rury, płyty, pręty, żeliwa oraz paliwa i oleje opałowe czy złoto. W katalogu tym nie ma wraków przeznaczonych do złomowania.

Przepisy przewidują jednak pod pewnymi warunkami możliwość rozliczania się kwartalnego także przez podatników zajmujących się obrotem towarami wrażliwymi. Chodzi o sytuację, gdy łączna wartość zrealizowanych przez nich dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z ww. okresów (w bieżącym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach), kwoty 50 tys. zł lub jeśli nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1 proc. wartości ich sprzedaży bez podatku.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Podstawa prawna

Art. 99 ust. 1–3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Czy trzeba złożyć oświadczenie?

Właściciel firmy zdecydował, że chce w 2014 r. odprowadzać zaliczki na PIT raz na kwartał i w ten sam sposób rozliczać VAT. Czy musi w tym celu powiadomić urząd skarbowy?

Więcej przeczytasz w internetowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wilk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »