| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Od 1 września 2011 dotacja z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej dla bezrobotnego nie może przekroczyć kwoty 20,2 tys. zł. Jak wysoka będzie dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2012 roku?

Bezrobotny, który nie jest zainteresowany poszukiwaniem pracy i chciałby założyć własną firmę, ma możliwość skorzystania z dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Urząd pracy w oparciu o przyjęte kryteria dokona oceny pomysłu bezrobotnego, zwracając w szczególności uwagę na:

  • sytuację na rynku pracy;
  • zapotrzebowanie na dany rodzaj działalności na obszarze jego działania;
  • punktową ocenę wniosku przez Komisję ds. opiniowania wniosków o organizację miejsc pracy ze środków FP i EFS na podstawie następujących kryteriów.

Własna firma z dotacji

Korzystne rozpoznanie wniosku o dotację z urzędu pracy daje możliwość prowadzenia własnej firmy z wykorzystaniem dodatkowych środków. Bezrobotny musi jednak pamiętać, że nie może ich przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Musi kierować się wymogami wydatkowania stawianymi przez jego urząd.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

Dotacja z urzędu pracy 2012

Od 1 września 2011 dotacja z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej dla bezrobotnego nie może przekroczyć kwoty 20,2 tys. zł. Wszystko ze względu na ograniczenie środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na ten cel z 6,4 mld zł do 3,2 mld zł.

Wysokość dotacji uzależniona jest od średniej płacy kwartalnej. II kwartał 2011 r. przyniósł obniżenie przeciętnego wynagrodzenia do poziomu 3366,11 zł. To 100 zł mniej w porównaniu z I kwartałem. Stąd też niższe kwoty dotacji od września 2011 roku. Jakiej wysokości jest dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2012r.?

Obecnie dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy nie może przekroczyć 20.496 zł. GUS opublikował informacje o przeciętnym wynagrodzeniu - w trzecim kwartale 2011 roku wyniosło 3416,00 zł.

Bezrobotny powinien pamiętać, że wysokość średniej płacy jest określana na dzień zawarcia z bezrobotnym lub firmą umowy przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Bezrobotny, który planuje prowadzić własną firmę, może uzyskać dotację w wysokości maksymalnie sześciokrotności średniej płacy. Analogicznie, w przypadku refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego do pracy.

Polecamy: Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK