| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Od 1 września 2011 dotacja z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej dla bezrobotnego nie może przekroczyć kwoty 20,2 tys. zł. Jak wysoka będzie dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2012 roku?

Bezrobotny, który nie jest zainteresowany poszukiwaniem pracy i chciałby założyć własną firmę, ma możliwość skorzystania z dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Urząd pracy w oparciu o przyjęte kryteria dokona oceny pomysłu bezrobotnego, zwracając w szczególności uwagę na:

  • sytuację na rynku pracy;
  • zapotrzebowanie na dany rodzaj działalności na obszarze jego działania;
  • punktową ocenę wniosku przez Komisję ds. opiniowania wniosków o organizację miejsc pracy ze środków FP i EFS na podstawie następujących kryteriów.

Własna firma z dotacji

Korzystne rozpoznanie wniosku o dotację z urzędu pracy daje możliwość prowadzenia własnej firmy z wykorzystaniem dodatkowych środków. Bezrobotny musi jednak pamiętać, że nie może ich przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Musi kierować się wymogami wydatkowania stawianymi przez jego urząd.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

Dotacja z urzędu pracy 2012

Od 1 września 2011 dotacja z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej dla bezrobotnego nie może przekroczyć kwoty 20,2 tys. zł. Wszystko ze względu na ograniczenie środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na ten cel z 6,4 mld zł do 3,2 mld zł.

Wysokość dotacji uzależniona jest od średniej płacy kwartalnej. II kwartał 2011 r. przyniósł obniżenie przeciętnego wynagrodzenia do poziomu 3366,11 zł. To 100 zł mniej w porównaniu z I kwartałem. Stąd też niższe kwoty dotacji od września 2011 roku. Jakiej wysokości jest dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2012r.?

Obecnie dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy nie może przekroczyć 20.496 zł. GUS opublikował informacje o przeciętnym wynagrodzeniu - w trzecim kwartale 2011 roku wyniosło 3416,00 zł.

Bezrobotny powinien pamiętać, że wysokość średniej płacy jest określana na dzień zawarcia z bezrobotnym lub firmą umowy przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Bezrobotny, który planuje prowadzić własną firmę, może uzyskać dotację w wysokości maksymalnie sześciokrotności średniej płacy. Analogicznie, w przypadku refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego do pracy.

Polecamy: Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK