| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy warto otworzyć firmę na rynku dóbr luksusowych?

Czy warto otworzyć firmę na rynku dóbr luksusowych?

Luksusowe przedmioty pożądania sprzedają się z roku na rok coraz częściej. Helikopter, jacht lub sportowy samochód nie zaskakują już tak, jak 10 lat temu. Czy warto otworzyć firmę, której działalność będzie polegała na sprzedaży produktów pojawiających się w marzeniach niejednego Polaka?

Od ponad dziesięciu lat liczba osób zarabiających każdego miesiąca ponad 7,1 tys. zł brutto systematycznie rośnie. Ile z nich jest nabywcami dóbr luksusowych? Około 84%. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie częstotliwości i kwoty przeznaczane na tego typu wydatki. Na wybredne zakupy, jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG, zamożni (grono powiększające swoje salda o więcej niż 3,7 tys. zł miesięcznie) przeznaczają około 13% rocznego dochodu.

Rośnie, czy urośnie?

Rok 2009 spowodował zahamowanie rozwijającego się na wzór zachodni rynku dóbr luksusowych w Polsce. Na skutek kryzysu ekonomicznego do portfeli sprzedawców znanych i drogich marek trafiło, aż o jedną trzecią mniej pieniędzy niż w analogicznym okresie roku 2008. Dlaczego klienci ograniczyli wydatki? Z uwagi na sytuacje gospodarczą i przeświadczenie o konieczności oszczędzania. Wzrost przyniósł rok 2010.

Dobra luksusowe kojarzone są z trzema podstawowymi w przekonaniu klientów cechami. Dobra jakością, prestiżem, a także ponadprzeciętną ceną. Nie bez znaczenia pozostaje także rozpoznawalność marki, traktowana tym bardziej poważnie, im większe są zarobki zainteresowanego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Życie pod znakiem jakości

Towary wybierane przez konsumentów spragnionych solidnego wykonania i dobrej opinii to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, odzież, lecz także helikoptery, jachty oraz samoloty. Liczba tych ostatnich wzrasta nie tylko z uwagi na coraz większą popularność wśród klientów korporacyjnych, lecz również osób prywatnych. Podobnie rzecz ma się w przypadku śmigłowców. Jachty, kojarzone dotychczas z zagranicznymi podróżami, pojawiają się na polskich jeziorach i zatokach.

Zachód jeździ Ferrari

Nie zaskakuje obecność na polskim rynku takich marek jak Royal Collection, Vistula, czy Bomi. Podobnie z rosnącymi jak grzyby po deszczu punktami dilerów samochodowych sprzedających auta z najwyższej półki, jak otwarty w październiku salon bolidów marki Ferrari. Sama firma Porsche odnotowała w Polsce w 2010 roku wzrost sprzedaży aut o 76% (570 egzemplarzy) w stosunku do roku poprzedzającego.

Luksusu na polskim rynku pozostawia kraj nadal w cieniu państw zachodnich. Spośród 200 najważniejszych w świecie segmentu premium producentów, w Polsce swoje placówki posiada około 53%. Odsetek zwiększa możliwość dokonywania zakupów za pośrednictwem sieci, która powoduje wzrost liczby reprezentowanych na polskim rynku marek do poziomu 88%, co wynika z możliwości wysyłki towaru do kraju kupującego.

Polecamy: Czy warto zakładać własną firmę?

Jak będzie rozwijał się krajowy rynek dóbr luksusowych? Zależy od sytuacji gospodarczej. Rosnący PKB oraz umacniająca się złotówka, wpływając na poszerzenie kręgu osób zarabiających ponad poziom średniej krajowej, będą sprzyjały wzrostowi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK