| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak szybko przydzielany jest NIP?

Jak szybko przydzielany jest NIP?

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ile czasu trwa przydzielenie zakładającemu firmę Numeru Identyfikacji Podatkowej?

Ewidencji osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będących podatnikami dokonują właściwi naczelnicy urzędów skarbowych (art. 3, ust. z dn. 13 października 1995r. „o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników” (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 1681, z późn. zm.)).

Dokonują jej na wniosek zainteresowanych, poprzez indywidualne nadanie każdemu podmiotowi podlegającemu opodatkowaniu: numeru identyfikacji podatkowej (NIP) (art. 2, ww. ust.).

Zgodnie z art. 3.1a, ust. z 1995r. postępowanie w sprawie nadania NIP jest prowadzone na podstawie ust. z dn. 29 sierpnia 1997r. „o ordynacji podatkowej” (Dz.U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926). W związku z tym, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 139 § 1. niniejszej ustawy (rozdz. 4, pt.: „Załatwianie spraw”) „Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej”.

W praktyce oznacza to, że właściwy w danej sprawie naczelnik urzędu skarbowego ma na przeprowadzenie całego postępowania 30 dni, gdyż zgodnie z art. 114, ust. z dn. 23 kwietnia 1964r. „Kodeks cywilny” (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, ze zm.), termin miesięczny należy rozumieć jako 30 dniowy. Jednak zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy uczyni to szybciej. Należy jednak pamiętać, że na podjęcie decyzji ma ustawowe 30 dni i że podjęcie decyzji w szybszym terminie zależy od jego „dobrej woli” i okoliczności.

Polecamy: Gdzie należy złożyć wniosek EDG-1?

Na koniec należy przypomnieć, że w przypadku osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą, wniosek EDG-1 „o wpis do ewidencji działalności gospodarczej” składany we właściwej dla tej osoby gminie /urzędzie miasta jest jednocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego o nadanie NIP. Oznacza to, że osoba fizyczna, składająca wniosek EDG-1 nie wypełnia już dodatkowych formularzy, np. do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP, ponieważ robi to za nią gmina/urząd miasta. Całą procedurę pośrednictwa regulują art. 44 i 45 ust. „o swobodzie działalności gospodarczej" (Dz. U. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), które to zobowiązują przedsiębiorcę podejmującego działalność wraz z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców albo do ewidencji składać m.in. wniosek zawierający żądanie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (art. 44.2., ust. z dn. 2 lipca 2004r. „o swobodzie działalności gospodarczej”).

Zgodnie z art. 45.1 ust. z 2004r. o sdg, „wniosek o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców albo organ ewidencyjny przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego niezwłocznie po dokonaniu wpisu do właściwych organów urzędowych rejestrów wraz z odpisem postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców albo decyzją o wpisie do ewidencji”.

Natomiast, „ilekroć przepis szczególny nakazuje przedsiębiorcy złożenie dodatkowych dokumentów do wniosku, o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców lub organ ewidencyjny przesyła złożone przez przedsiębiorcę dokumenty wraz z wnioskiem” (art. 45.2).

Polecamy: serwis Leasing

„Na wniosek przedsiębiorcy upoważniony pracownik urzędu gminy poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub sporządza taki odpis” (art. 45.3).

Źródło: eugo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK