| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną i jest spółką kapitałową. Regulacje prawne dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych. Czy warto ja założyć z punktu widzenia przyszłego przedsiębiorcy?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, może być założona przez jedną lub więcej osób zarówno fizycznych jak i prawnych w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba, że ustawa stanowi inaczej. Wyjątek stanowi - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Odstępstwo od tej regulacji prawnej, stanowią przepisy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Firma spółki powinna oprócz nazwy zawierać skrót „ spółka z o.o.” lub sp. z .o.o.”. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku wynosi 0,5% kapitału zakładowego.

Polecamy: serwis Mała firma

Aby utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy :
1) zawrzeć umowę spółki lub sporządzić akt założycielski (umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego).
2) wnieść kapitał zakładowy,
3) powołać zarząd
4) ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną, jeśli wymaga tego ustawa lub umowa spółki
5) dokonać wpisu do krajowego rejestru sądowego

Organami spółki z o.o. są:
1) zgromadzenie wspólników,
2) rada nadzorcza lub komisji rewizyjna,
3) zarząd.

Za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka odpowiada całym swoim majątkiem. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania i jednocześnie mogą mieć dość duży wpływ na działalność firmy, dlatego też ich pozycja jest atrakcyjniejsza niż wspólników w spółkach cywilnych i jawnych, a także komandytariuszy i akcjonariuszy w spółkach komandytowych i komandytowo – akcyjnych. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych udziałów. Za zobowiązania spółki mogą odpowiadać solidarnie członkowie zarządu, ale tylko w momencie, kiedy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna (odpowiedzialność subsydiarna).

Członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we odpowiednim czasie, zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel spółki nie poniósł szkody. 

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »