REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Z powyższą sytuacją najczęściej mamy do czynienia w następujących sytuacjach:

REKLAMA

  • Odpowiedzialności majątkowej małżonka dłużnika za zaciągnięte przez tegoż dłużnika zobowiązania;
  • Egzekucji przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym (art. 788 Kodeksu postępowania cywilnego).

W przypadku, gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy tylko przeciwko samemu dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim to egzekucję może kierować wyłącznie do jego majątku osobistego (art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Natomiast w przypadku, gdy wierzyciel chce rozszerzyć zakres egzekucji i skierować egzekucję do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka to powinien uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi.

Zobacz: Jakie świadczenia może zająć komornik?

REKLAMA

Przepisami, które regulują te zagadnienia są art. 41 § 1 krio i art. 787 kpc. Art. 41 § 1 krio daje wierzycielowi możliwość żądania zaspokojenia się z majątku wspólnego wówczas, gdy dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Przepis ten wprowadza odpowiedzialność drugiego małżonka za cudzy dług i nakłada na niego obowiązek znoszenia egzekucji z majątku wspólnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby jednak mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd nada klauzulę przeciwko małżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika (np. wierzyciel posiada dokument, z którego wynika, że małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie kredytu). Małżonek dłużnika może też ponosić odpowiedzialność majątkową z przedmiotów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które jest objęte małżeńską wspólnością ustawową (art. 787(1) kpc). Sąd nada klauzulę przeciwko małżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Reasumując należy stwierdzić, że zakres przyszłej odpowiedzialności dłużnika pozostającego w małżeńskiej wspólności majątkowej zależy od wierzyciela i od małżonka dłużnika. Przy dokonaniu czynności prawnej (np. udzieleniu pożyczki, dostarczeniu towaru) wierzyciel powinien żądać zgody małżonka swojego kontrahenta, jeżeli w przyszłości chce mieć szersze możliwości prowadzenia egzekucji (tj. możliwość prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego).

Przykład
Jan B. pożyczył Pawłowi K. kwotę 20.000zł. Małżonka Pawła K. - Maria K. wyraziła pisemną zgodę na zaciągnięcie pożyczki przez małżonka. W wyznaczonym terminie Paweł K. nie zwrócił pożyczki. W związku z tym Jan B. po uzyskaniu wyroku wystąpił do komornika o egzekucję ww. należności. W toku postępowania okazało się, że Paweł K. nigdzie nie jest zatrudniony, żadnych wierzytelności ani wartościowych ruchomości nie posiada. Jedynym majątkiem Pawła K. jest mieszkanie własnościowe, które jednak wchodzi w skład małżeńskiego majątku wspólnego małżeństwa K. Komornik dokonał zajęcia przedmiotowego mieszkania, jednakże w celu kontynuacji egzekucji z tej nieruchomości Jan B. powinien przedłożyć wyrok z klauzulą wykonalności nadaną przeciwko małżonce dłużnika Marii K. W związku z tym Jan B. wystąpił do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko Marii K. Do wniosku Jan B. dołączył pisemną zgodę Marii K. na zaciągnięcie pożyczki przez Pawła K. Sąd nadał wyrokowi klauzulę wykonalności przeciwko Marii K. Jan B. złożył ten wyrok do komornika, który mógł kontynuować egzekucję z mieszkania.

W sytuacji, gdy dojdzie do: egzekucji prowadzonej przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym lub egzekucji prowadzonej na rzecz osób, na które przeszło uprawnienie określone w tytule (zgodnie z art. 788 kpc), mamy do czynienia z tzw. zmianą stron postępowania egzekucyjnego. Zmiana ta może nastąpić pomiędzy osobami żyjącymi (lub innymi istniejącymi podmiotami) jak również w przypadku śmierci jednej ze stron (lub likwidacji innego podmiotu).

Zobacz: Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Przejście praw lub obowiązków na inne osoby/podmioty może nastąpić na drodze umowy albo być uregulowane przepisem prawa {w Polsce coraz częściej dochodzi do przejścia praw w drodze sprzedaży wierzytelności }. Art. 788 kpc stwarza możliwość prowadzenia egzekucji, jeżeli zaszła zmiana strony (wierzyciel przestał być wierzycielem i/lub dłużnik przestał być dłużnikiem), ale tylko po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy o wydanie tego tytułu.

Do przejścia uprawnień wierzyciela lub obowiązków dłużnika dochodzi m.in. w następujących sytuacjach:
- przeniesieniu przez wierzyciela wierzytelności na osobę trzecią;
- przejęcia długu (tj. wstąpienie na miejsce dłużnika innej osoby);
- likwidacji osoby prawnej i przejęciu jej majątku przez inna osobę;
- śmierci wierzyciela lub dłużnika.

W celu prowadzenia egzekucji przeciwko lub na rzecz osoby, która na skutek zmiany stron stała się wierzycielem lub dłużnikiem należy zwrócić się do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko osobie, która jest następcą prawnym danej strony. Przy nadawaniu klauzuli sąd bada tylko czy na podstawie złożonych dokumentów nabywca jest następcą prawnym i czy nabycie nastąpiło już po powstaniu tytułu egzekucyjnego. Przejście uprawnień/obowiązków musi być wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym (ale urzędowo poświadczonym).

Przepisu art. 788 kpc nie stosujemy, jeżeli następstwo prawne miało miejsce przed wszczęciem sprawy o wydanie tytułu egzekucyjnego (wówczas po prostu wytaczamy sprawę przeciwko następcy prawnemu).

W przypadku zmiany oznaczenia dłużnika (np. zmiany nazwiska czy zmiany nazwy firmy) nie ma zastosowania przepis art. 788 kpc. Powinno się jeszcze przed nadaniem klauzuli uzyskać od sądu wyjaśnienie powstałej wątpliwości, co do identyczności dłużnika (należy złożyć wniosek z art. 352 kpc).

Zmiana stron powstała już po wszczęciu egzekucji nie wymaga ich uwidocznienia w klauzuli wykonalności, gdyż egzekucja jest już prowadzona. W takiej sytuacji wystarczy wykazać wobec organu egzekucyjnego, że już nastąpiło przejście praw lub obowiązków (np. okazując stosowne dokumenty.

1. Brak jest możliwości zajęcia wynagrodzenia małżonka dłużnika nawet, gdy wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności przeciwko niemu. Jeżeli komornik dokonał takiego zajęcia małżonkowi przysługuje powództwo interwencyjne z art. 841 kpc.
2. Do zajęcia ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka wystarcza tytuł wykonawczy wystawiony tylko przeciwko dłużnikowi. W celu kontynuacji egzekucji z tych ruchomości potrzebny jest tytuł z klauzulą nadaną przeciwko małżonkowi dłużnika.
3. W przypadku bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dopuszczalne nadanie klauzuli wykonalności przeciwko członkom zarządu tej spółki na podstawie art. 788 kpc.
4. Zdarzeniem uzasadniającym zastosowanie art. 788 kpc jest połączenie się spółek handlowych zarówno przez przejecie jak i zawiązanie nowej spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA