| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Przykład
Jan B. pożyczył Pawłowi K. kwotę 20.000zł. Małżonka Pawła K. - Maria K. wyraziła pisemną zgodę na zaciągnięcie pożyczki przez małżonka. W wyznaczonym terminie Paweł K. nie zwrócił pożyczki. W związku z tym Jan B. po uzyskaniu wyroku wystąpił do komornika o egzekucję ww. należności. W toku postępowania okazało się, że Paweł K. nigdzie nie jest zatrudniony, żadnych wierzytelności ani wartościowych ruchomości nie posiada. Jedynym majątkiem Pawła K. jest mieszkanie własnościowe, które jednak wchodzi w skład małżeńskiego majątku wspólnego małżeństwa K. Komornik dokonał zajęcia przedmiotowego mieszkania, jednakże w celu kontynuacji egzekucji z tej nieruchomości Jan B. powinien przedłożyć wyrok z klauzulą wykonalności nadaną przeciwko małżonce dłużnika Marii K. W związku z tym Jan B. wystąpił do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko Marii K. Do wniosku Jan B. dołączył pisemną zgodę Marii K. na zaciągnięcie pożyczki przez Pawła K. Sąd nadał wyrokowi klauzulę wykonalności przeciwko Marii K. Jan B. złożył ten wyrok do komornika, który mógł kontynuować egzekucję z mieszkania.

W sytuacji, gdy dojdzie do: egzekucji prowadzonej przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym lub egzekucji prowadzonej na rzecz osób, na które przeszło uprawnienie określone w tytule (zgodnie z art. 788 kpc), mamy do czynienia z tzw. zmianą stron postępowania egzekucyjnego. Zmiana ta może nastąpić pomiędzy osobami żyjącymi (lub innymi istniejącymi podmiotami) jak również w przypadku śmierci jednej ze stron (lub likwidacji innego podmiotu).

Zobacz: Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Przejście praw lub obowiązków na inne osoby/podmioty może nastąpić na drodze umowy albo być uregulowane przepisem prawa {w Polsce coraz częściej dochodzi do przejścia praw w drodze sprzedaży wierzytelności }. Art. 788 kpc stwarza możliwość prowadzenia egzekucji, jeżeli zaszła zmiana strony (wierzyciel przestał być wierzycielem i/lub dłużnik przestał być dłużnikiem), ale tylko po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy o wydanie tego tytułu.

Do przejścia uprawnień wierzyciela lub obowiązków dłużnika dochodzi m.in. w następujących sytuacjach:
- przeniesieniu przez wierzyciela wierzytelności na osobę trzecią;
- przejęcia długu (tj. wstąpienie na miejsce dłużnika innej osoby);
- likwidacji osoby prawnej i przejęciu jej majątku przez inna osobę;
- śmierci wierzyciela lub dłużnika.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK