| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Jeżeli sąd przekroczy termin tygodniowy w zakresie udzielenia zabezpieczenia i wyda postanowienie np. po miesiącu, wówczas wnioskodawca (zwany uprawnionym) będzie mógł dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania, jeśli na skutek niewydania zabezpieczenia w terminie, poniósł szkodę.

Sąd wydał postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia po miesiącu od wpłynięcia wniosku, zaś w tym czasie obowiązany (dłużnik) wyzbył się swojego samochodu, stanowiącego jego jedyny majątek, uprawniony będzie mógł dochodzić stosownego odszkodowania od Skarbu Państwa, gdy wykaże związek przyczynowy między nie wydaniem przez Sąd orzeczenia w terminie, a poniesioną szkodą.

Granice rozpoznania wniosku

Sąd rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia w jego granicach, biorąc za podstawę orzeczenia materiał zebrany w sprawie, co oznacza, że sąd nie może udzielić zabezpieczenie ponad kwotę wskazaną we wniosku, ani określić innego sposobu zabezpieczenia, aniżeli wskazany w tym wniosku.

Jeżeli więc strona będzie domagała się udzielenie zabezpieczenie poprzez zajęcie ruchomości, sąd nie będzie mógł samowolnie udzielić zabezpieczenia poprzez zajęcie rachunku bankowego obowiązanego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK