| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Jeżeli pracodawcą jest spółka lub inny podmiot nie będący osobą fizyczną, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia - osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Jeżeli pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników.

Na postanowienie Komornika o ukaraniu grzywną przysługuje skarga na czynności Komornika.

Zobacz również: Egzekucja z wynagrodzenia, a kwota wolna od potrąceń

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy

Pracodawca, który nie zastosował się do wezwania Komornika lub w inny sposób naruszył obowiązki wynikające z zajęcia wynagrodzenia za pracę, albo złożył oświadczenie do Komornika niezgodne z prawdą, czy też wypłacił dłużnikowi zajętą część wynagrodzenia, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Jeżeli więc egzekucja przeciwko dłużnikowi będzie bezskuteczna, zaś pracodawca mimo obowiązku nie przekazywał zajętej części wynagrodzenia dłużnika Komornikowi lub wierzycielowi, wówczas wierzyciel będzie mógł wystąpić przeciwko temu pracodawcy z pozwem o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną nie przekazywaniem zajętej części wynagrodzenia za pracę.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »