| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego powstaje wyłącznie w przypadku, gdy między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Jak się uchylić od odpowiedzialności?

Kiedy powstaje odpowiedzialność za zobowiązania?

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania powstaje w dwóch przypadkach:

  • Gdy oboje małżonkowie są podmiotami czynności prawnej lub zdarzenia prawnego, z którego wynika zobowiązanie - wówczas odpowiadają za zobowiązanie zarówno majątkiem wspólnym, jak i majątkiem osobistym,

  • Gdy podmiotem czynności prawnej jest jeden z małżonków lub jeden z małżonków uczestniczy w zdarzeniu prawnym, stanowiącym źródło postawania zobowiązania [1].

W pierwszym przypadku oboje małżonkowie stają się współdłużnikami odpowiedzialność ciąży na majątku wspólnym i obu majątkach osobistych każdego z małżonków.

W drugim przypadku, aby małżonek odpowiadał za zobowiązania w pierwszej kolejności należy ustalić czy małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez małżonka. Jeżeli tak się stanie wierzyciel (osoba, która domaga się zaspokojenia roszczeń) może wystąpić do sądu z wnioskiem nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu również przeciwko drugiemu małżonkowi. Spowoduje to możliwość zaspokojenia roszczeń z majątku wspólnego małżonków. Jednak, aby taka sytuacja miała miejsce wierzyciel musi udowodnić wyrażenie zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego małżonka za pomocą dokumentu - urzędowego lub prywatnego.

Zobacz: Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości obojga małżonków?

Nie jest zatem możliwe skierowanie egzekucji do majątku wspólnego małżonków w sytuacji gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte be zgody małżonka. W takich sytuacjach wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego małżonka - dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Ponadto nie jest możliwe skierowanie egzekucji do majątku wspólnego małżonków w sytuacji gdy źródłem zobowiązania jest inne zdarzenie niż dokonanie czynności prawnej, czyli odpowiedzialność majątkiem wspólnym nie powstanie gdy np. szkodę wyrządził tylko jeden z małżonków.

[1] E. Skowrońska-Bocian, Rozliczenia majątkowe małżonków w stosunkach wzajemnych i wobec osób trzecich, LexisNexis, Warszawa 2005, s.115

Autor: Urszula Borowicz

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK