| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejsze rozliczenie samochodów firmowych użytkowanych w celach prywatnych

Łatwiejsze rozliczenie samochodów firmowych użytkowanych w celach prywatnych

Proponowane zmiany mogą przyczynić się do wyeliminowania występujących problemów i ułatwić podatnikowi rozliczenie podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych – twierdzi Łukasz Czucharski z Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.

Do sejmu skierowany został rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwarta ustawa deregulacyjna). Jedna z proponowanych zmian dotyczy systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych. Z dniem 1 stycznia 2015 roku dotychczas obowiązujący system określania wartości tego świadczenia zastąpiony zostanie systemem ryczałtowym.

Aktualnie trudność sprawia przede wszystkim ustalenie wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zmiany mają za zadanie wyeliminować dotychczas zgłaszane problemy i ułatwić podatnikowi rozliczenie świadczenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W obecnym stanie prawnym jednym ze sposobów określania wartości świadczenia jest założenie, że pracownik otrzymał je od pracodawcy w wysokości wartości wynajęcia takiego samego pojazdu w wypożyczalni samochodów. Po wprowadzeniu systemu ryczałtowego przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku jego prywatnego wykorzystania przez pracownika. Zniknie też problem ustalenia właściwej stawki wynajmu danego pojazdu.

Na mocy nowelizacji stawki zostaną określone wprost przepisem ustawy. Ustawodawca ustalił wartość takiego świadczenia na 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 oraz 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3. Jeżeli samochód będzie wykorzystywany do celów prywatnych tylko przez część miesiąca, to wartość ustalana będzie za każdy dzień użytkowania w wysokości 1/30 ww. kwot.

PIT od dochodów nieujawnionych jest niekonstytucyjny

Łukasz Czucharski, Komitet Podatkowy Pracodawców RP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK