| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska nie podpisze jednolitego patentu

Polska nie podpisze jednolitego patentu

Pracodawcy RP z zadowoleniem przyjmują decyzję rządu o odmowie podpisania międzynarodowej umowy, dotyczącej Jednolitego Sądu Patentowego. – To dobrze, że zdecydowano się posłuchać głosu środowisk biznesu i nauki – komentują eksperci Pracodawców RP.

 Pracodawcy RP wskazywali na ryzyko i wątpliwości natury prawnej, związane z ewentualnym przyjęciem jednolitego patentu. Dlatego apelowali do rządu o wycofanie się z porozumienia w tej sprawie. - Cieszy nas fakt, że politycy posłuchali rzeczowych argumentów - komentują decyzję rządu eksperci organizacji. - Z punktu widzenia polskich małych i średnich przedsiębiorców wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego mogłoby bowiem oznaczać duże kłopoty, związane ze znacznym wzrostem liczby patentów w Polsce.


Na jednolitym patencie skorzystaliby głównie duże, międzynarodowe korporacje oraz liderzy innowacyjności - mówią eksperci Pracodawców RP. Na wysokie koszty związane z wdrożeniem tego rozwiązania wskazywał też przygotowany dla Ministerstwa Gospodarki raport firmy Deloitte - mowa o niebagatelnej kwocie 53 mld zł w ciągu 20 lat.


Warto również podkreślić, że decyzja o pozostaniu poza jednolitym systemem patentowym nie oznacza zarzucenia prac nad zmianami systemowymi w zakresie ochrony patentowej w Polsce. Zdaniem Pracodawców RP należy działać na rzecz zwiększania potencjału innowacyjnego polskich przedsiębiorców, w tym dostosować prawo patentowe do wzorców z państw będących liderami innowacyjności.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK