REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnorodność w biznesie przynosi finansowe korzyści

REKLAMA

Tworzenie w firmach zróżnicowanych zespołów z udziałem przedstawicieli mniejszości i kreowanie dla nich przyjaznego środowiska sprzyja bardziej twórczemu podejściu do pracy i zmniejsza fluktuację pracowników, co przynosi wymierne korzyści finansowe.

Przekonywali o tym w Katowicach prelegenci debaty pt. "Głos biznesu. Różnorodność procentuje". Zwracano jednocześnie uwagę, że potencjał kobiet, osób w wieku 50+, niepełnosprawnych, czy przedstawicieli innych kultur i religii ciągle nie jest wykorzystywany w sposób optymalny na rynku pracy.

REKLAMA

Mariusz Zielonka z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przytoczył dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w 2035 r. Polska będzie miała o 2,1 mln obywateli mniej. Będą też oni coraz starsi. W 2015 r. odsetek osób w wieku 45 lat i więcej wyniesie 42 proc., za kolejne 22 lata będą stanowić 55 proc.

REKLAMA

Dlatego - jak mówił - konieczne jest nie tylko aktywizowanie osób bezrobotnych, ale i osób biernych - niepracujących i nieszukających pracy, z powodu np. sprawowania opieki nad dziećmi, niepełnosprawności, czy też zniechęconych bezskutecznością szukania pracy.

Prof. Magdalena Środa z Zakładu Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że tolerancję należy postrzegać jako zasadę życia publicznego. W przypadku osób posiadających władzę powinna się ona przejawiać we wspieraniu tych, których poglądów czy stylu życia nie akceptujemy, ale uznajemy ich prawa, równe naszym - zaznaczyła.

"Gdyby jednym celem działania w biznesie było zdobywanie pieniędzy, to byłaby mafia. Biznes to pewna gra, gdzie muszą obowiązywać pewne reguły" - mówiła. Wśród grup trwale dyskryminowanych wymieniła m.in. kobiety i osoby z uboższych środowisk. Wsparcie dla defaworyzowanych grup może być, jej zdaniem, tylko czasowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Różnorodność i równość jest czynnikiem wzrostu, zwłaszcza teraz, kiedy miejsce pracy staje się często miejscem życia. () Niektórzy pracodawcy, tkwiąc jeszcze w okowach starego, industrialnego rozumienia gospodarki, nie są w stanie jeszcze pojąć, że miejsca pracy, gdzie ludzie czują się sobą, są znacznie bardziej kreatywne niż te, gdzie ludzie muszą się dostosować do sztywnych kanonów pracowitości. Nowoczesność to nie komputer, to właśnie różnorodność" - powiedziała Środa.

Sytuację defaworyzowanych na rynku pracy osób LGBT - lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych - omówiła posłanka Anna Grodzka (Ruch Palikota). Przytaczała m.in. wynik eksperymentu w procesie ubiegania się o pracę, gdzie rywalizowały o nią osoby z identycznym cv. Jedyną różnicą był dopisek w jednym z nich, że osoba ta lubi chodzić do klubów gejowskich. "Osoba, która nie zamieściła tego dopisku miała znacząco większą ilość ofert pracy" - powiedziała Grodzka.

Z przytaczanych przez nią badań wynika, że 75 proc. Polaków dostrzega dyskryminację osób LGBT. 23,7 proc. tych osób zadeklarowało podczas ubiegłorocznego badania, że ujawniło w pracy swoją orientację. W 2006 r. odsetek ten wynosił 11 proc.

"Z danych zebranych w krajach o bardziej zaawansowanej polityce równości, zarówno w dużych korporacjach, jak i lokalnych firmach wynika, że tworzenie bardziej różnorodnych zespołów jest korzystne w dwóch aspektach: pobudza kreatywność, bo osoby te mają często inny system wartości i inny sposób myślenia, a stworzenie dla nich przyjaznej atmosfery powoduje poczucie związania z firmą i maksymalizację wysiłku" - mówiła Grodzka.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA