REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO zapowiada zmiany w PIT, CIT i VAT

REKLAMA

Zmiany prawa podatkowego (CIT, PIT i VAT), mające na celu likwidację patologii zatorów płatniczych, zapowiedzieli na konferencji prasowej politycy Platformy Obywatelskiej. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Klub parlamentarny PO przygotował pakiet ustaw pod nazwą "Stop patologii zatorów płatniczych". O planowanych zmianach w prawie podatkowym poinformowali na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Rafał Grupiński i szef sejmowej komisji skarbu Adam Szejnfeld (PO).

REKLAMA

REKLAMA

PO podkreśla, że to właśnie zatory płatnicze są największą obecnie barierą i zagrożeniem dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. "Zatory płatnicze to cichy zabójca przedsiębiorców, morderca, który zabija powoli. Klub PO postanowił zlikwidować tego cichego zabójcę. Chcemy chronić polskie przedsiębiorstwa przed bankructwami, a pracowników przed bezrobociem" - mówił Szejnfeld. Jak poinformował, czas trwania przeterminowanych płatności przekracza w Polsce cztery miesiące, zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej (za nami są jedynie Hiszpania i Portugalia).

Jak podkreśla PO, zatory płatnicze powodują, iż przedsiębiorca (wierzyciel) zmuszony jest do kredytowania swojego nieuczciwego kontrahenta (dłużnika). Jednocześnie przedsiębiorca ten kredytuje również państwo, bo - mimo iż nie otrzymał zapłaty za swoje towary lub usługi - zmuszony jest zapłacić państwu podatek dochodowy (CIT, PIT) czy też podatek od towarów i usług (VAT).

PO przekonuje, że proponowane zmiany powinny radykalnie poprawić płynność przedsiębiorstw, nie powodując jednocześnie uszczerbku dla budżetu.

Szejnfeld wyraził nadzieję, że zmiany w Prawie podatkowym poprze opozycja, w tym Prawo i Sprawiedliwość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany zaproponowane do trzech ustaw podatkowych (dot. CIT, PIT i VAT) mają na celu wprowadzenie prawa do obniżenia obowiązku podatkowego przez przedsiębiorcę, który nie dostał zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub usługi. Jednocześnie działałby obowiązek podniesienia zobowiązania podatkowego wobec przedsiębiorcy, który otrzymał fakturę, ale za nią nie zapłacił.

REKLAMA

W przypadku wierzyciela ma być to prawo do korekty, w przypadku dłużnika ma być to obowiązek. PO chce zmienić prawo podatkowe bez wprowadzania zmian do prawa cywilnego. Korekt zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy będą mogli dokonywać na bieżąco, w ramach okresu rozliczeniowego.

Mechanizm korekt w przypadku wszystkich trzech ustaw ma mieć zastosowanie po upływie 30 dni od terminu przewidzianego na zapłatę za wystawioną fakturę - informuje Platforma Obywatelska.

Mechanizm ten - tłumaczy PO - nie miałby zastosowania w sytuacjach zbycia wierzytelności jako nieściągalnych oraz utworzenia rezerwy na ich pokrycie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, a także w przypadku dochodzenia tych wierzytelności w postępowaniu sądowym (w tym przed sądem polubownym).

Z chwilą obniżenia swojego obowiązku podatkowego wierzyciel będzie zobowiązany - w ciągu 7 dni - zawiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy, podając jednocześnie wszystkie dane dotyczące swojego dłużnika. "Urząd Skarbowy będzie miał pełną wiedzę o tym, jakie firmy nieuczciwie działają na rynku" - podkreślił Szejnfeld.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA