REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosną kłopoty ze ściąganiem należności od firm

REKLAMA

Ponad 35 proc. firm nie reguluje swoich zobowiązań, bo nie dostaje zapłaty od innych, a prawie 34 proc. ogranicza z tego powodu inwestycje - wynika z Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP) w Polsce, przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów BIG.

Podczas spotkania zorganizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce podano też, że z powodu problemów ze ściąganiem należności w październiku 2011 r. - 9,2 proc. firm ograniczało zatrudnienie oraz wzrost wynagrodzeń, a 7,2 proc. miało kłopoty z wprowadzaniem nowych produktów na rynek, zaś 6,5 proc. podnosiło ceny wyrobów lub usług.

REKLAMA

REKLAMA

Według danych przytoczonych na konferencji, w październiku 2011 r. w całym kraju znacząco wzrosły problemy z odzyskiwaniem należności. "Pogorszenie sytuacji jest na tyle silne, że wskaźnik obniżył się do poziomu obserwowanego w 2010 roku. Z drugiej strony - odsetek firm cierpiących z powodu problemów z odzyskiwaniem należności wciąż jest mniejszy niż obserwowano to w okresie największego nasilenia zjawisk kryzysowych w 2009 roku" - poinformowano.

"Jeszcze trzy miesiące temu co piąta polska firma deklarowała, że nie ma kłopotów z tym, żeby otrzymywać w terminie zapłatę za swoje towary lub usługi. Teraz zaś wskaźnik ten wynosi 11,4 proc. i zaczyna się przekładać na powstawanie zatorów płatniczych" - powiedział PAP Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów BIG.

Eksperci zwracają uwagę jednocześnie, że co prawda więcej przedsiębiorstw ma kłopoty z odzyskiwaniem należności, ale są one przeterminowane tylko kilka miesięcy, a więc niewiele. "To są pierwsze oznaki problemów, które dopiero mogą się pojawić w przyszłości. Sądzę, że nie będzie tak źle, choć rok 2012 na pewno będzie gorszy od 2011" - powiedziała PAP dr Piotr Białowolski ze Szkoły Głównej Handlowej.

REKLAMA

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych - Związek Pracodawców powstała 27 października 1999 roku i skupia kilkadziesiąt kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce (np. banki, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe i zarządzające informacją gospodarczą, wierzytelnościami oraz ubezpieczycieli).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów. Konferencja, jako pierwsza organizacja pracodawców spośród nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej przystąpiła do Eurofinas - federacji związków przedsiębiorstw finansowych (European Federation of Finance House Associations), zrzeszającej 18 organizacji z krajów europejskich, reprezentujących ponad 1.100 instytucji finansowych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA