| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PARP doradzi przedsiębiorcom, jak rozwijać firmę

PARP doradzi przedsiębiorcom, jak rozwijać firmę

Nawet tysiąc przedsiębiorców może do jesieni skorzystać z pilotażowej usługi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, polegającej na doradztwie dotyczącym rozwoju firmy. Usługa będzie płatna, ale przedsiębiorca poniesie 5 proc. kosztów, resztę dołoży UE.

 

Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak poinformowala, że pilotażowy program "Asysta" potrwa do jesieni. Zapewniła, że jeżeli usługa będzie się cieszyła zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, to zostanie wprowadzona na stałe.

 

Usługa adresowana jest do najmniejszych przedsiębiorstw - jak wyjaśniała prezes PARP, małe i średnie firmy to aż 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw działających w Polsce. 96 proc. sektora małych i średnich firm stanowią te najmniejsze - tzw. mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające jedną osobę. Najmniejsze firmy wytwarzają 30 proc. polskiego PKB. "To siła napędowa naszej gospodarki" - powiedziała Lublińska-Kasprzak. Wykazywała jednak, że doradztwo jest takim firmom potrzebne, ponieważ co czwarta upada wcześniej niż po roku działalności. Ponadto - jak mówiła - firmy te koncentrują się wyłącznie na bieżącej działalności i w większości nie są zainteresowane dalszym rozwojem.

 

Usługa ma składać się z dwóch etapów. W pierwszym konsultant będzie wraz z przedsiębiorcą analizował sytuację firmy, przyglądał się słabym punktom działalności i diagnozował, co jest potrzebne do dalszego jej rozwoju. Etap ten ma trwać nie dłużej niż 4 godziny. Później konsultant będzie doradzał, jak ulepszyć funkcjonowanie firmy albo jak zapewnić jej szybszy rozwój. Doradztwo to będzie dotyczyło rozwiązywania problemów formalno-prawnych, jakie napotyka właściciel firmy podczas prowadzenia działalności, oraz marketingu, organizacji pracy i finansów.

 

Firmy, które chcą skorzystać z programu, mogą się zgłosić do jednej z 21 instytucji w 11 województwach. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej PARP.  Usługa jest odpłatna, jednak ta opłata jest symboliczna - przedsiębiorca ponosi 5 proc. kosztów konsultacji, ale nie więcej niż 120 zł. Program jest dofinansowywany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet pilotażu wynosi 2 mln 800 tys. zł.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK