REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka VAT na ubranka i obuwie dziecięce od 2012 r.

REKLAMA

Podwyżka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce powinna obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku, a nie 1 lipca 2011 roku - taką poprawkę do rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT zarekomenduje Sejmowi komisja finansów publicznych.

Komisja wbrew stanowisku ministerstwa finansów przyjęła poprawkę przesuwającą o pół roku termin wejścia w życie podwyżki VAT na ubranka dziecięce z 8 proc. na 23 proc. W pierwotnym projekcie resort finansów proponował podniesienie VAT od 1 lutego br., ale ostatecznie zgodził się na przesunięcie terminu na 1 lipca 2011, kiedy Polska obejmie prezydencję w UE.

REKLAMA

Ministerstwo finansów tłumaczy, że podwyżka wiąże się z wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. uznał, że nasze przepisy są niezgodne z prawem unijnym.

REKLAMA

Poprawkę złożył poseł Marek Wikiński z SLD. Jego zdaniem przedłużenie vacatio legis dla wejścia w życie podwyżki pozwoli polskim przedsiębiorcom przygotować się do "drastycznej" zmiany na rynku, a służbom celnym pozwoli przygotować się do zabezpieczenia polskiego rynku przed zalewem wyrobów, które w deklaracjach celnych mają wartość kilku centów.

"Troszeczkę liczę na taki cud, że podczas polskiej prezydencji w UE rządowi uda się wynegocjować, że w Polsce, tak jak w Wielkiej Brytanii, w związku dramatyczną sytuacją demograficzną w naszej ojczyźnie, stawka na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci byłaby stawką obniżoną" - powiedział Wikiński.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że służby celne i przedsiębiorcy nie powinni mieć problemu z dostosowaniem się do technicznej zmiany stawki. Poinformował, że w 2009 r. resort podejmował działania zmierzające m.in. do tego, aby obniżoną stawkę na ubranka niemowlęce i buty dziecięce wprowadzić do unijnej dyrektywy o VAT, ale państwa UE nie mogły dojść do porozumienia i proces ten zakończył się klinczem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Mówiąc szczerze i racjonalnie podchodząc do problemu, nie widzę takiej możliwości, byśmy z sukcesem mogli o te obniżone stawki wystąpić. (...) Proponujemy termin 1 lipca, ponieważ Polska, która będzie przewodniczyła posiedzeniom Rady UE w drugiej połowie 2011 r. roku nie powinna mieć konfliktów, czy spraw spornych z Komisją Europejską. Mogłoby to nam znacznie utrudnić prowadzenie prezydencji" - wyjaśnił.

Wiceminister nie zgodził się z opiniami posłów opozycji, że ubranka i buty dla dzieci są w Polsce drogie. Powiedział, że z danych GUS wynika, iż w ciągu ostatnich 5 lat ich ceny spadły o 30 proc.

"Nasze przepisy będą dostosowane do przepisów europejskich. Wątpię, aby Komisja Europejska miała wielce za złe Polsce, że one wchodzą w życie od 1 stycznia 2012 r. zamiast 1 lipca 2010 r." - mówił Henryk Kowalczyk (PiS).

Zdaniem Anity Błochowiak z SLD spadek cen wynika z zalewu polskiego rynku tanią chińszczyzną. Posłanka uważa, że rodzice wolą kupować wyposażone w profilowane wkładki polskie obuwie, niż kilka razy tańsze, niezdrowe dla dziecięcych stóp, buciki importowane.

Komisja przyjęła także poprawkę Krystyny Skowrońskiej z PO, która przesuwa na 1 kwietnia 2011 r. (z 1 marca 2010 r.) termin wejścia w życie nowelizacji. Zgodnie z jej wnioskiem zmieniono na 1 września 2011 r. (z 1 sierpnia 2011 r.) termin wejścia w życie przepisów przesuwających kompetencje dotyczące dopuszczenia do obrotu kas fiskalnych z Ministerstwa Finansów na Główny Urząd Miar.

Uznania komisji nie uzyskała poprawka, którą zgłosił poseł Wiesław Rygiel z PSL, dotycząca wprowadzenia zerowej stawki VAT na niektóre usługi świadczone w portach morskich. Zdaniem posła, fiskus stosuje 23 proc. stawkę, co prowadzi do tego, że importerzy wybierają porty niemieckie, gdzie obowiązuje zerowy VAT.

Wiceminister Grabowski wyjaśnił, że polskie przepisy także przewidują zerową stawkę, mamy jednak do czynienia z "problemem interpretacyjnym". Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat przeładunek kontenerów w polskich portach wzrósł o kilkadziesiąt procent.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA