| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Duże zainteresowanie pieniędzmi na przetwórstwo

Duże zainteresowanie pieniędzmi na przetwórstwo

Wnioski przedsiębiorców, którzy ubiegają się o dofinansowanie inwestycji w przemyśle przetwórczym, już w pierwszym dniu naboru wyczerpały całą pulę pieniędzy na ten rok - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

12 sierpnia Agencja rozpoczęła przyjmowanie wniosków na działanie "zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Unijne pieniądze mają wspierać modernizację przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego.

W tym roku Agencja przeznaczyła na dofinansowanie przetwórstwa prawie 1 mld zł.

W pierwszej kolejności dokumenty mogły składać grupy producentów rolnych. Miały na to czas do 8 września. ARiMR przyjęła 95 wniosków. Grupy ubiegają się w sumie o dofinansowanie w wysokości 347 mln złotych, co wykorzystuje tegoroczną pulę środków w 35,5 proc.

W poprzednim naborze, pod koniec 2009 r., Agencja otrzymała od grup producentów rolnych 37 wniosków na kwotę ok. 55 mln zł. Grupy przede wszystkim wnioskowały o pieniądze na budowę lub modernizację magazynów zbożowych oraz przechowalni ziemniaków i innych płodów rolnych.

Od 9 września oddziały regionalne Agencji rozpoczęły nabór wniosków od przedsiębiorców nie zrzeszonych w grupach producenckich. W ciągu pierwszych kilku godzin złożyli oni ponad 600 wniosków, które wyczerpały limit w 234 proc. Dlatego w piątek ARiMR zakończy tę akcję. "Gdy kwoty, o które wnioskują beneficjenci przekroczą 120 proc. limitu, Agencja prowadzi nabór wniosków jeszcze przez jeden dzień" - tłumaczył PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR.

Według wstępnych wyliczeń przedsiębiorcy w sumie wnioskują o 3,8 mln zł. Kwota dofinansowania może wynieść od 100 tys. zł do 20 mln zł. Dofinansowanie z ARiMR może pokryć od 25 do 50 procent poniesionych przez przedsiębiorcę tzw. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn lub urządzeń służących do przetwarzania produktów rolnych i ich magazynowania, na inwestycje budowlane, na zakup specjalistycznych pojazdów do transportu produktów rolnych.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »