| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Duże zainteresowanie pieniędzmi na przetwórstwo

Duże zainteresowanie pieniędzmi na przetwórstwo

Wnioski przedsiębiorców, którzy ubiegają się o dofinansowanie inwestycji w przemyśle przetwórczym, już w pierwszym dniu naboru wyczerpały całą pulę pieniędzy na ten rok - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

12 sierpnia Agencja rozpoczęła przyjmowanie wniosków na działanie "zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Unijne pieniądze mają wspierać modernizację przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego.

W tym roku Agencja przeznaczyła na dofinansowanie przetwórstwa prawie 1 mld zł.

W pierwszej kolejności dokumenty mogły składać grupy producentów rolnych. Miały na to czas do 8 września. ARiMR przyjęła 95 wniosków. Grupy ubiegają się w sumie o dofinansowanie w wysokości 347 mln złotych, co wykorzystuje tegoroczną pulę środków w 35,5 proc.

W poprzednim naborze, pod koniec 2009 r., Agencja otrzymała od grup producentów rolnych 37 wniosków na kwotę ok. 55 mln zł. Grupy przede wszystkim wnioskowały o pieniądze na budowę lub modernizację magazynów zbożowych oraz przechowalni ziemniaków i innych płodów rolnych.

Od 9 września oddziały regionalne Agencji rozpoczęły nabór wniosków od przedsiębiorców nie zrzeszonych w grupach producenckich. W ciągu pierwszych kilku godzin złożyli oni ponad 600 wniosków, które wyczerpały limit w 234 proc. Dlatego w piątek ARiMR zakończy tę akcję. "Gdy kwoty, o które wnioskują beneficjenci przekroczą 120 proc. limitu, Agencja prowadzi nabór wniosków jeszcze przez jeden dzień" - tłumaczył PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR.

Według wstępnych wyliczeń przedsiębiorcy w sumie wnioskują o 3,8 mln zł. Kwota dofinansowania może wynieść od 100 tys. zł do 20 mln zł. Dofinansowanie z ARiMR może pokryć od 25 do 50 procent poniesionych przez przedsiębiorcę tzw. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn lub urządzeń służących do przetwarzania produktów rolnych i ich magazynowania, na inwestycje budowlane, na zakup specjalistycznych pojazdów do transportu produktów rolnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK