| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dotknięci sierpniową powodzią mogą płacić składki z opóźnieniem

Przedsiębiorcy dotknięci sierpniową powodzią mogą płacić składki z opóźnieniem

Właściciele firm poszkodowanych w sierpniowej powodzi mogą opłacić składki z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tym celu powinni jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani powodzią w sierpniu mają możliwość opłacenia składek za lipiec, sierpień i wrzesień do końca tego roku, czyli do 31 grudnia. To oznacza, że składki te staną się wymagalne dopiero od 1 stycznia 2011 r. i od tej daty będą naliczane odsetki za zwłokę.


Takie uprawnienie daje prowadzącym firmy ustawa z 12 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. oraz ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 148, poz. 993). Możliwość taką przewiduje również rozporządzenie Rady Ministrów z 13 sierpnia 2010 r. (Dz. U. Nr 148, poz. 994).


Aby skorzystać z tego przywileju zainteresowany przedsiębiorca powinien złożyć w ZUS stosowne oświadczenie. Jego wzór dostępny jest w każdej jednostce ZUS, jak również możliwy do ściągnięcia na stronie Zakładu.


Płatnicy składek powinni jednak pamiętać, że możliwość opłacania składek po terminie nie zwalnia ich z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych, zarówno zgłoszeniowych, jak i rozliczeniowych. Dlatego dokumenty za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień powinny być przekazywane do Zakładu na bieżąco, w ustawowo przewidzianych terminach.


Pracodawca jest również zobowiązany wydawać ubezpieczonym informacje RMUA. Dokument taki powinien zawierać informacje o składkach należnych, rozliczonych w wysłanym do ZUS za dany miesiąc raporcie.


Zaznaczyć należy, że spowodowane powodzią przesunięcie terminu płatności składek nie będzie miało wpływu na wypłatę zasiłków przez ZUS. Bowiem wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia. Jedynie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, otrzymają z ZUS świadczenia chorobowe po opłaceniu składek.


ZUS przypomina ponadto, że dla płatników dotkniętych wiosenną powodzią, którzy skorzystali z możliwości przesunięcia płatności składek, termin płatności składek za kwiecień, maj i czerwiec mija 30 września.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK