REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do początku października trzy pakiety projektów ustaw

REKLAMA

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że do początku października rząd przygotuje trzy pakiety projektów ustaw. Jeden - dotyczący budżetu i reformy finansów publicznych - zostanie przygotowany do końca września, bo wtedy Sejm musi otrzymać projekt ustawy budżetowej.

Boni powiedział w TVN24, że kolejny pakiet ustaw ma dotyczyć zmian cywilizacyjno-rozwojowych i m.in. zmian w systemie ochrony zdrowia. Rząd przygotuje też trzeci pakiet - rozwiązań deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - zapowiedział minister.

REKLAMA

REKLAMA

Boni przypomniał, że w pakiecie zmian budżetowych będzie tzw. reguła wydatkowa. "Z tej reguły wydatkowej będą miliardowe oszczędności, które pozwolą przeprowadzić waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku, nie zmniejszać zasiłków rodzinnych i wydawać pieniądze unijne" - powiedział minister.

Przypomniał, że zapowiedziana już podwyżka VAT jest ograniczona czasowo - do 2012 r. Według niego podwyżka innych podatków - PIT i CIT - wcale nie wchodzi w rachubę. Zaznaczył, ze w związku z regulacjami unijnymi zostanie podwyższona akcyza na alkohol i papierosy. "Musimy pilnować tego poziomu, który UE nam wspólnie wyznacza i dlatego ten podatek akcyzowy będzie większy" - powiedział. Boni dodał, że zakończone zostały prace nad założeniami do ustawy o podatku akcyzowym i jesienią będzie wiadomo, jak poziomy podatku zostaną określone.

Przyznał, że trwa w rządzie dyskusja na temat obniżenia zasiłków pogrzebowych. "Debata powinna skończyć się do końca września - jak ze wszystkimi ustawami okołobudżetowymi" - powiedział.

REKLAMA

Oprócz pakietu budżetowego i oszczędnościowego - konsolidacji finansów publicznych - w Sejmie do października mają znaleźć się ustawy z pakietu społeczno-cywilizacyjnego. Boni powiedział, że rząd pracuje nad ustawą o szkolnictwie wyższym, zawierając m.in. sprawę opłat za studia, ustawą o opiece nad dziećmi od 0 do 3 lat oraz o opiece zastępczej nad dziećmi promującej rodziny zastępcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że oprócz nich znajdzie się tam 10 czy 12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia - uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

Trzeci pakiet dotyczy zmian deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - tłumaczył Boni. Jest w nim projekt ustawy o zmniejszaniu barier administracyjnych wobec obywateli i przedsiębiorców, dotyczący m.in. przejścia od zaświadczeń do oświadczeń. "To będzie rewolucja. Będziemy bardziej sobie wierzyć" - mówił Boni.

"Będziemy też chcieli ułatwić rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, by było to elektronicznie i szybko" - zadeklarował. Dodał, że z KRS też powinny być uzyskiwane w sposób elektroniczny, by z czasem doprowadzić do sytuacji, że sąd, który będzie tego wyciągu potrzebował sam sobie go ściągał.

Rząd chce też doprowadzić do sytuacji, w której zostanie usprawnione nadawanie numeru identyfikacji podatkowej NIP i proces ten będzie trwał krócej. "Zamierzamy nadrobić zaległości w sprawie rejestracji firm i jednego okienka" - powiedział Boni. "Uporządkujemy sprawy po drugiej stronie okienka - by nie było sytuacji, że składa się jeden dokument i bardzo długo czeka na rejestrację, tylko, by za okienkiem uporządkować sprawy tak, by przedsiębiorca uzyskiwał rejestrację jak najszybciej" - mówił Boni w TVN24.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA