REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 400 mandatów za nieprawidłowości w używaniu kas fiskalnych

REKLAMA

Część przedsiębiorców, korzystając ze wzmożonego ruchu turystycznego w czasie wakacji, próbuje oszukać fiskusa i sprzedaje towary poza ewidencją. Niektórzy nawet nie mają kasy fiskalnej, część jej nie używa, a jeszcze inni nabijają na nią tylko niektóre artykuły.

Przez miesiąc, od 28 czerwca do 28 lipca, inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach za nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych wystawili 427 mandatów na kwotę ponad 79 tys. zł. W kilku przypadkach wszczęto postępowanie karno-skarbowe - poinformowała rzeczniczka UKS w Katowicach Joanna Kruz.

REKLAMA

"Okres wakacji to czas wypoczynku w miejscowościach rekreacyjnych, gdzie obserwujemy wzmożony ruch turystyczny i co za tym idzie zwiększona jest sprzedaż sezonowa. Dlatego też szczególnie w tych właśnie miejscach pojawiają się inspektorzy kontroli skarbowej, którzy sprawdzają jak w okresie urlopowym przestrzegane i realizowane są obowiązki podatkowe w zakresie sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych" - wyjaśniła Kruz.

Przeprowadzone kontrole wskazują, że mimo akcji informacyjnych na temat ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych, wciąż częste jest omijanie tego obowiązku.

REKLAMA

Najczęstszym przewinieniem jest brak ewidencjonowania sprzedawanych towarów. Kontrolujący wielokrotnie spotkali się z przypadkami, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą i podlegająca obowiązkowi sprzedaży ewidencjonowanej, nie posiadała nawet kasy fiskalnej.

"Obowiązku posiadania kasy nie są świadomi zatrudnieni sprzedawcy - w okresie letnim często są to młode osoby zatrudniane sezonowo - a często też zdarzały się sytuacje, że sam właściciel prowadząc działalność od kilku, kilkunastu lat nie sprawdza zmieniających się przepisów w tym zakresie i nałożonych na niego obowiązków" - zaznaczyła rzeczniczka katowickiego UKS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarza się, że zakupiona kasa jest tylko swoistą atrapą, odłożoną gdzieś z boku lub w zupełnie innym miejscu (np. w biurze lub domu). Dopiero w czasie kontroli kasa jest wyciągana na dowód, że obowiązek jej posiadania został spełniony. Taka sytuacja kończy się także nałożeniem mandatu.

REKLAMA

Często stosowaną praktyką spotykaną w czasie kontroli jest wydawanie paragonu fiskalnego w sposób wybiórczy. W punktach gastronomicznych czasem są dwa miejsca odbioru zamówionego towaru. W jednym sprzedawca wydaje paragony np. za wodę, papierosy i batoniki, tymczasem w drugim - gdzie wydawane są frytki i ryba - sprzedaje się je już poza ewidencją.

Wielokrotnie stosowaną praktyką jest też sprzedaż pojedynczych przedmiotów bez posiadania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W takich sprawach inspektorzy kontroli skarbowej wszczynają postępowanie karno-skarbowe. "Prowadzenie takich praktyk uderza niestety w uczciwych podatników, którzy prowadząc sprzedaż w sposób zgodny z obowiązującym prawem ponoszą wszelkie niezbędne koszty tej działalności" - przypomniała rzeczniczka katowickiego UKS.

Na sprzedawców nakładane są mandaty w przypadku wykrycia sprzedaży towarów poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej. Mandatu za brak nadzoru nad pracownikami mogą się także spodziewać właściciele - w wielu przypadkach jest to kara finansowa za wielokrotne i uporczywe uchylanie się od obowiązku ewidencjonowania towarów za pomocą kasy fiskalnej. Recydywa tego samego czynu może także spowodować wszczęcie karno-skarbowego postępowania wobec nieuczciwego przedsiębiorcy przez finansowy organ podatkowy.

Kruz przypomina, że podobne kontrole prowadzone są przez cały rok w każdym miejscu handlu lub świadczenia usług przez osoby, które zobowiązane są do ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA