| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy będą karane za błędy we wnioskach o dotacje

Firmy będą karane za błędy we wnioskach o dotacje

Przedsiębiorcy będą karani za błędy przy rozliczaniu dotacji unijnych. Urzędnicy mogą nawet wstrzymać wypłatę pieniędzy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wydało wytyczne dla urzędów wojewódzkich, że mają karać finansowo przedsiębiorców notorycznie popełniających błędy we wnioskach. Dodatkowo przedsiębiorcy nie mogą odwoływać się od takich decyzji urzędników.


Początkowo resort postanowił, że firmy mają być karane za najmniejsze błędy przy rozliczaniu unijnych dotacji. Jednak szybko złagodził swoje stanowisko. MRR poinformowało urzędników, że mogą sami poprawiać oczywiste pomyłki we wniosku o płatność, zamiast zwracać je do poprawy.


Należy zaznaczyć, że pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki rozliczają nie tylko firmy, ale także organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Resort rozwoju twierdzi jednak, że winę za opóźnienia w wypłacie dotacji ponoszą zwykle beneficjenci niepubliczni, czyli przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, którzy błędnie wypełniają wnioski o płatność. Dlatego wydało wytyczne, zgodnie z którymi będzie ich można za to ukarać.


Jednak zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, winę za błędy i opóźnienia w rozliczeniach równie często ponoszą urzędnicy, których jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. W omawianej sytuacji przedsiębiorca jest bezbronny, skazany na łaskę i niełaskę urzędnika, który może wszystko.


Zdyscyplinowani mają zostać przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe, realizujące zwykle małe projekty. PKPP Lewiatan zastanawia się, czy sankcje dotkną też instytucje publiczne, które odpowiadają za duże projekty systemowe i korzystają z wielomilionowych dotacji. Przecież one również mają problemy z rozliczeniami, często spóźniają się z wnioskami o płatność i realizują projekty niezgodnie z harmonogramem.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK